Стратегія національної безпеки

6 травня 2015 р.на засіданні РНБО була схвалена Стратегія національної безпеки України – основний документ оборонного планування. Документ чітко визначає два блоки загроз: зовнішній і внутрішній. Зовнішня загроза – Росія. Внутрішніми загрозами нацбезпеці названо неефективність системи забезпечення нацбезпеки; корупція та неефективна система державного управління; економічна криза і виснаження фінансових ресурсів держави; зниження рівня життя населення; загрози енергетичні, інформаційні, екологічні та техногенна безпека.  Детальніше про документ та його оцінки фахівцями дізнавайтесь з аналітичного огляду А. Потіхи в № 34 Резонансу.

У Києві відбувся ХVІІ саміт Україна – ЄСУ Києві відбувся ХVІІ саміт Україна – ЄС, присвячений реалізації Угоди про асоціацію і політичним та економічним реформам в Україні, включаючи питання фінансової та іншої допомоги з боку Євросоюзу. Якими стали результати саміту, чи виправдались сподівання – експертні думки з цього приводу дізнавайтесь з аналітичного огляду О. Ворошилова.

Партійна позиціяПолітичні сили в Україні вже розпочинають підготовку до місцевих виборів, які, згідно з Конституцією, попередньо заплановані на 25 жовтня. Досить активно намагається привертати до себе увагу виборців ВО «Батьківщина». Її позиціонуванню з найбільш актуальних політичних і соціальних питаннь (щодо боротьби з корупцією, реформи місцевого самоврядування, обґрунтованості підвищення комунальних тарифів, звільнення Н. Савченко з російської в’язниці та ін.) та відносинам «Батьківщини» з «колегами» по парламентській коаліції, партійним рейтингам тощо присвячено аналітичний огляд Н. Тарасенко, опублікований у № 31 бюлетеня "Резонанс".

Ответственность за безопасный полет начинается на землеВсе европейские и американские курсы по лечению аэрофобии, начинаются с утверждения, что самолет является чрезвычайно надежным транспортным средством: все технические структуры, узлы и соединения самолета, которые отвечают за безопасность полета, дублированы или даже триплированы. При отказе одного из соединений безопасная посадка возможна на дублирующем соединении.

«Декомунізаційний пакет»: pro et contra9 квітня Верховна Рада України ухвалила ряд законів, які заклали підвалини для декомунізації або десовєтизації України, – про заборону пропаганди комуністичного та нацистського режимів, щодо відкриття архівів КДБ, вшанування борців за волю України у ХХ ст., увічнення перемоги над нацизмом в Другій світовій війні. Ухвалені закони спричинили помітний суспільний резонанс з широкою амплітудою думок – від бурхливого схвалення до не менш бурхливого засудження – в Україні і в світі. Одні вважають їх не на часі в умовах війни на Сході, розглядаючи як чинник посилення напруженості в країні (на кшталт сумнозвісного законопроекту про скасування «мовного» закону Ківалова-Колесніченка) та інструмент відволікання громадськості від загрозливих тенденцій в соціально-економічній сфері, інші стверджують, що ухвалення таких законів відбувається із запізненням і сподіваються, що їх прийняття стане чинником зміцнення національної самосвідомості українців і «запобіжником» від повернення в тоталітарне минуле. Детальніше про законодавчі новації та їх оцінку експертами й політиками дізнавайтесь з аналітичного огляду Т. Гранчак в № 28 «Резонансу».

Газ: диверсифікація

Українська економіка, попри численні надзвичайно песимістичні прогнози – особливо в російських ЗМІ, у цілому доволі успішно витримала випробування масштабними змінами в географії імпорту газу в 2014 – І кварталі 2015 р. Виключне значення для цього успіху мали масштабні поставки газу в Україну з Європи та дипломатична й фінансова підтримка з боку ЄС і США, які, по суті, знівелювали загрозу російської газової блокади. Протягом 2014 р. Україна загалом імпортувала 19,6 млрд куб. м природного газу, у тому числі 14,5 млрд куб. м газу надійшло з Росії та 5,1 млрд куб. м – з Європи. За даними ж «Укртрансгазу», Україна за січень – лютий 2015 р. імпортувала 4,1 млрд куб. м газу, у тому числі 2, 3 млрд куб. м з Європи та 1,8 млрд куб. м – з Росії. Причому якщо імпорт газу в Україну з Росії скорочувався, то з Європи й надалі зростав. Про перспективи географічної диверсифікації поставок газу в Україну дізнавайтесь з аналітичної статті С. Кулицького в № 26 «Резонансу».

Тарифи

С 1 апреля 2015 г. в Украине повышаются тарифы на электроэнергию, газ, тепло и горячую воду для населения. Кроме того, с 1 мая украинцев также ожидает рост цен на холодную воду. После роста тарифов, по подсчетам Научно-исследовательского института социальных исследований (ISS), украинские семьи будут тратить более половины зарплаты (57,3 %) на оплату жилищно-коммунальных услуг. Для сравнения, в Великобритании это соотношение составляет 7 %, в Германии – 7,7 %, в Словакии – 17,1 %, в Польше – 22,9 %, Греции – 28,2 %, Румынии – 24,7 %. В связи с этим большинство экспертов отмечают, что при такой существенной нагрузке на семейный бюджет в условиях снижения реальных доходов и галопирующей инфляции украинцы просто физически не смогут платить за коммуналку по новым тарифам. Мнения экспертов относительно возможных выходов из сложившейся ситуации собирал О. Ворошилов – читайте в № 26 «Резонанса».

Відставка Коломойського

Однією з резонансних подій останнього часу стала гучна відставка губернатора Дніпропетровщини Ігоря Валерійовича Коломойського. Низка скандальних подій, пов'язаних з екс-очільником Дніпропетровської області, які зрештою призвели до його відставки, викликала неабиякий резонанс в Україні та світі. Українська преса назвала звільнення відомого олігарха з посади губернатора «відставкою року», зарубіжні ЗМІ висловили тривогу за збереження стабільності в Україні в умовах бойових дій на сході, економічної кризи та за наявності «сильного олігарха з власною армією», експерти оприлюднили як схвальні, так і тривожні оцінки. Розбиралася, що насправді стоїть за відставкою І. Коломойського, Н. Тарасенко – читайте в № № 24 «Резонансу».

Оцінки діяльності

Нещодавно минуло 100 днів від початку роботи нинішнього Кабінету Міністрів України на чолі з Прем’єр-міністром А. Яценюком. Звіт уряду про результати роботи за цей період відбувся в новому форматі. Про свої досягнення та плани на майбутнє міністри розповіли в прямому ефірі, крім того, відповідні презентації були розміщені на урядовому порталі.

Більшість своїх досягнень міністри описували словами на кшталт «розпочато реформування», «продовжена децентралізація», «планується створення сприятливого клімату» тощо. Тож, не вдаючись до деталізації оголошених урядовцями звітів, доречно звернутися до оцінок роботи Кабінету Міністрів з боку експертного середовища. Експертні оцінки діяльності уряду та окремих міністерств збирала Н. Тарасенко - дізнавайтесь з № 22 "Резонансу".

Конституційна реформаВ Україні вже давно говорять про необхідність конституційних змін. Експерти, у свою чергу, наголошують, що конституційна реформа, і не лише в галузі децентралізації та місцевого самоуправління, назріла і є необхідною. Для її здійснення створюється Конституційна комісія, яка стане вже третім подібним органом за останні 10 років. Про основні завдання та перспективи роботи Конституційної комісії йдеться у аналітичному огляді А. Потіхи, опублікованому у № 21 бюлетеня "Резонанс".

Імовірні сценарії

Незважаючи на перемир’я, ситуація на Донбасі залишається напруженою і є об’єктом пильної уваги вітчизняних і зарубіжних політиків, експертів, громадськості. Чи вдасться втримати мир? Наскільки реальним є сценарій залучення миротворчого контингенту? Які варіанти розвитку подій розглядаються експертним середовищем?  Відповіді на ці та інші питання узагальнювала Н. Тарасенко – дізнавайтесь з аналітичного матеріалу «Сценарії завершення війни на Донбасі очима експертів» у № 16 «Резонансу» (Початок. Завершення в наступному випуску 5.03.2015).

В об’єктиві – регіонОстаннім часом багато активістів кримскртатарского руху заявляють про те, що нинішня влада Криму, в тому числі кримські татари, котрі у неї входять, вирішили перепідпорядкувати собі меджліс, поставивши на його чолі свою людину. Більш докладно про намагання окупаційної влади Криму замінити главу меджлісу кримськотатарського народу з законно обраного Р. Чубарова на слухняного їм Р. Ільясова йдеться у матеріалі О. Ворошилова, опублікованому у № 15 бюлетеня "Резонанс".

Безпека20 січня в Україні стартувала четверта хвиля мобілізації. Як і попередні три, вона викликала в суспільстві безліч дискусій і питань, пов'язаних як з технічними, так і соціально-політичними та правовими аспектами її проведення. Саме цій темі присвячено аналітичний огляд Ю. Якименка, опублікований у № 15 бюлетеня "Резонанс". Автор наголошує, що остаточні підсумки мобілізації багато в чому будуть залежати від розвитку ситуації у зоні бойових дій.

Харківщина

Ескалація конфлікту на Сході та зростання протестних настроїв по всій країні, на думку деяких експертів, створюють передумови для можливої організації нових акцій, спрямованих на подальшу політичну дестабілізацію в Україні. У цьому контексті оглядачі з особливою увагою ставляться до аналізу стану і перспектив розвитку ситуації в Харківській області, де загроза зростання терористичних проявів розцінюється сьогодні як дуже висока. Деталі дізнавайтеся у статті Ю. Якименко в № 10 «Резонансу».

В об’єктиві – регіонВ умовах розгортання військового конфлікту на Донбасі залишається небезпека його розширення  на інші південно-східні регіони України. Про те, як ця обставина впливає на суспільно-політичну ситуацію в Запорізькій та Херсонській областях, йдеться у матеріалі А. Потіхи, опублікованому у № 9 бюлетеня "Резонанс".

Стратегія «Україна-2020»

Сьогодні майбутнє Української держави залежить від ефективності впровадження масштабного плану реформ, затверджених Президентом П. Порошенком в Указі «Про Стратегію сталого розвитку "Україна - 2020"». Про пріоритетні напрями та орієнтири розвитку країни, окреслені в Стратегії, а також про експертну позицію стосовно документу дізнавайтесь з  №   8 «Резонансу».

Боротьба з корупцієюНаціональне антикорупційне бюро – це найбільший антикорупційний проект України. Саме він задаватиме імпульс іншим реформам, адже правильно налагоджений механізм розслідування справ і притягання вищих посадовців до кримінальної відповідальності створить необхідну дисципліну в чиновників середньої та нижчої ланки. Процесу створення цієї структури в Україні та основним викликам, що постають перед нею, присвячено  аналітичний огляд О. Ворошилова, опублікований у № 7 бюлетеня "Резонанс".

ЗаконотворчістьНова Верховна Рада, з обранням якої завершилося повне перезавантаження влади в Україні, покликана стати якісно новим законодавчим органом, який разом з урядом упроваджуватиме необхідні реформи. Про перші результати її роботи й очікування на 2015 р. йдеться у матеріалі Н. Тарасенко (опублікований у № 7 бюлетеня "Резонанс").

Одеса

Загострення ситуації на Донбасі, активізація воєнних дій спонукають уважніше аналізувати процеси і небезпечні прояви в інших прикордонних регіонах України. Зокрема, на Одещині, де відбувся ряд терактів. Про хроніку терористичної активності та соціального протестного руху в Одеській області, передумови можливої соціально-політичної дестабілізації та головні фактори ризику порушення суспільної стабільностів регіоні, а також кроки влади з протидії означеним викликам та можливі перспективи подальшого розвитку ситуації читайте в аналітичній статті Ю. Якименка в № 4 "Резонансу".

Сільське господарство

В сьогоднішніх умовах військового протистояння й економічної кризи сільське господарство на тлі проблем в інших галузях демонструє позитивну тенденцію. Як зазначив Прем’єр-міністр України А. Яценюк, протягом останніх декількох місяців агропромисловість стала єдиною галуззю економіки в Україні, яка збільшила виробництво і експорт. Детальніше про ситуацію в аграрному секторі, секрети успіху та перспективи вітчизняних аграріїв читайте в аналітичній статті А. Потіхи в № 90 «Резонансу».