Річниця Великого КобзаряС. Горова,

с.н.с. ФПУ,

канд. наук із соц. комунікацій

Річниця Великого Кобзаря як вклад в національну культурну спадщину і консолідацію суспільства

 

У річницю Великого Кобзаря Президент України разом з дружиною поклали квіти до пам’ятника великому поету. На урочистостях також були присутні прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк, перший заступник голови Верховної Ради Андрій Парубій та інші представники української влади. «Щоб вести дієву боротьбу з агресором потрібно виробити нову культурну політику. Культура стане зброєю», – наголосив П. Порошенко.

Потім Президент відвідав Національний Музей ім. Тараса Шевченка та вручив премії переможцям літературної премії імені видатного поета. Під час виступу в Національному музеї Шевченка Президент України підкреслив: «Немає такого періоду та такої події в новітній історії України, де б Тарас не був при своєму народові. І сьогодні, під час національного оновлення, під час героїчної боротьби українського народу за суверенітет, за територіальну цілісність і за незалежність нашої держави Шевченко та його слово для нас є і опорою, і натхненням. Нам потрібно щодня прислухатися до нього, адже саме на нас з вами покладена величезна відповідальність перед народом, перед державою і перед часом за долю нашої країни».

Президент України також взяв участь у марафоні «Шевченко мобілізує». Під час марафону П. Порошенко процитував вірш Кобзаря «Молитва».

Слід зазначити, що в даному Національному радіомарафоні взяли участь більше 300 осіб. Зокрема, Святійший Патріарх Філарет, Віце-прем’єр-міністр В’ячеслав Кириленко, міністр соціальної політики Павло Розенко, а також курсанти, волонтери, представники громадськості, командири і бійці підрозділів ЗСУ, Нацгвардії, Держприкордонслужби, МВС, політики, діячі науки і культури.

В’ячеслав Кириленко у своєму коментарі щодо марафону наголосив: «Враховуючи агресію проти України цей марафон має військове забарвлення. Це видно навіть з того, що більше половини учасників військові. Також є багато медиків, волонтерів, курсантів військових академій, тобто тих, хто брав, бере, або, ймовірно, буде брати участь у АТО».

Офіційним постером радіомарафону «Шевченко мобілізує» стало зображення Тараса Шевченка в сучасній військовій екіпіровці учасника АТО. Автором зображення є художник Вадим Печуркін. «Цей плакатний портрет Шевченка має мобілізуючий, пропагандистський характер, що відповідає меті радіомарафону – підтримати бойовий дух захисників України словами творів Шевченка, консолідувати українців у боротьбі проти зовнішньої агресії», – підкреслив автор постера (http://www.objectiv.tv/090315 /110863.html. – 2015. – 10.03).

Віце-прем’єр-міністр і міністр культури України В’ячеслав Кириленко також зазначив, що «дух шевченківський зараз втілюється в кожному бійцеві АТО, і сам Шевченко теж став на захист України: ми його одягнули у форму бійців АТО, захисне обмундирування. Він не тільки своєю поезією показує, але й зовнішнім виглядом демонструє, що Україна – нескорена, незламна і незнищенна», – пояснив міністр ідею постера (http://www.ukrinform.ua/rus/news/shevchenko_sredi_nas_on___kiborg_1722350. – 2015. – 09.03).

Марафон, що відбувся 9 березня, а також значення культурної спадщини та її розвиток також активно коментували експерти, громадські та культурні діячі. Так, український телеоператор Ярослав Пілунський вказав на те, що він на сьогоднішній день працює над тим, щоб культура ставала зброєю – «ми робимо інформаційний центр допомоги всім постраждалим в АТО. Найважливіше – це інформаційна складова. Так як культура знаходиться в стані пошуку кожного художника, ми не можемо зібратися в єдину силу. Цей пошук – це практично формування громадянського суспільства, заснованого на тому, що ми чуємо один одного (http://gordonua.com/day_question/kultura-kak-orujie.html. – 2015. – 10.03).

Екс-народний депутат України VII скликання Олесь Доній у своєму коментарі також вказав на те, що «культура вже протягом 23 років існування української держави є зброєю.

Росія у своїй підготовці агресивних дій використовувала і інформаційну, і культурну агресію, просуваючи свій продукт на територію України і поступово витісняючи українську мову та культуру з територій, підконтрольних їх союзникам. Весь цей час українську культуру просували ідеалісти і романтики, а не українська держава» (http://gordonua.com/day_question/kultura-kak-orujie.html. – 2015. – 10.03).

Коментуючи слова Президента України про те, що культура повинна стати зброєю в протистоянні і спробах розмиття національної ідентичності, український телеведучий, актор, поет-пісняр Петро Мага вказав на те, що культурою як зброєю користується дуже мала кількість нашого населення. «Той контент культурного простору, який ми бачимо навколо, на жаль, мене віддаляє від позитивних думок. З іншого боку, у нас є вже півтора роки такого стійкого патріотизму, який відродився прямо на очах, величезне збільшення україномовних людей – навіть тих, хто розмовляв російською», – підкреслив П. Мага.

Актор, народний депутат від ВО «Свобода», Богдан Бенюк у своєму коментарі зазначив, що культура – дуже важливий інструмент, але його неправильно використовують. «Найголовніше, щоб на території України, де живе дух Шевченка, він використовувався добре... А сепаратисти через рік-два забудуть, де вони народилися і хто вони взагалі такі», – підкреслив Б. Бенюк.

«Шевченко для мене – людина, яка не лукавила перед собою. Тому його слова досі актуальні. Всі кажуть – він пророк. Просто він говорив сам собі правду і всім прямо в очі», – ділилася думками про Шевченка сестра льотчиці Надії Савченко.

Слід підкреслити, що у читання Шевченківських поезій приймала участь творча інтелігенція, громадські діячі, волонтери, релігійні лідери. Однак, більшість виступаючих були військовими: від солдатів і студентів військових вузів до високих армійських чинів, безпосередніх учасників АТО. Їх виступи доповнювали записи читань Шевченківських творів, зроблені десятки років тому. Звучали його вірші і в музичному виконанні.

Шевченка читали не лише українською, але й на інших мовах. Так, міністр фінансів Наталія Яресько прочитала вірш українською та англійською мовами, який, за її словами, свідчить, що Україну розділити неможливо.

Лейтенант Демітко Денис, який вже двічі був в АТО у своєму коментарі щодо значущості поезії Т. Шевченка підкреслив: «У зоні АТО я був сапером. Водив колони наших бійців до блокпостів з місця дислокації. Я з будь-якою людиною спілкуюся його мовою: російською або українською. Одного разу у нас були розбіжності – хлопці з Галичини, з Львівської, з Івано-Франківської областей нас не розуміли. Коли я їм сказав слова Шевченка: «І чужому научайтесь, й свого не цурайтесь» – ми разом посміялися і знайшли спільну мову. Завдання було виконано на відмінно».

Курсантка Національної академії Державної прикордонної служби ім. Б. Хмельницького, коментуючи подію, зазначила, що Т. Шевченко «був «кіборгом» своєї епохи. Він боровся свого часу, це була його війна. Це легко відчути в наш час. Він з нами» (http://www.ukrinform.ua/rus/news/shevchenko_sredi_nas_on_kiborg_1722350. – 2015. – 09.03).

В кінцевому підсумку можна констатувати безсумнівну значимість проведеного радіомарафону у справі консолідації українського суспільства в боротьбі проти зовнішньої агресії. Навколо імені Шевченка об’єднуються всі українці незалежно від переконань і поглядів. І сьогодні, коли народ України відстоює соборність та незалежність держави, слова Великого Кобзаря згуртовують націю.

Слід зазначити, що участь Президента України Петра Порошенка в урочистостях на честь 201-річчя великого поета надала додаткової суспільної ваги події й вкотре підкреслили курс Президента на збереження культурних і духовних традицій народу і, звичайно ж, патріотичне виховання молоді, які згуртовують і зміцнюють єдність нашого громадянського суспільства.