А. Потіха, наук. співроб. СІАЗ НБУВ

 Акції протесту як складова суспільних процесів в Україні

 

Складна ситуація в Україні потребує рішучих дій влади й мобілізації всього суспільства, адже події на Сході України та окупація Криму завдали колосальних збитків Україні. Уряд вимушений вдаватися до непопулярних заходів, щоб вивести Україну з глибокої кризи. Але дії уряду не завжди ефективні, іноді незрозумілі для населення, що призводить часто до непорозуміння. Деякі політики, використовуючи ситуацію, організовують акції протесту, учасники яких навіть не завжди знають, проти чого вони протестують. Зокрема, напередодні прийняття Верховною Радою Держбюджету на 2015 р. і внесення змін до Податкового кодексу відбулися акції протесту з вимогою недопущення погіршення життєвого рівня людей. Також через страйк працівників 18 грудня 2014 р. не вийшли на маршрути трамваї трьох столичних депо. У «Київпастрансі» заявили, що страйк пов’язаний із заборгованістю працівникам. Страйкарі заявили, що їм заробітну плату не платили вже кілька місяців і вимагали погасити борг. «Усі працівники ... готові одразу приступити до виконання своїх обов’язків, коли їхні вимоги буде виконано», – ішлося на сторінці профспілки «Трудова солідарність» у Facebook.

За день до цього понад 500 співробітників «Київпастрансу» пікетували з цього приводу уряд.

Раніше чиновники повідомляли, що заборгованість підприємства із зарплати перевищує 100 млн грн. При цьому вони зазначили, що однією з причин цього є те, що держава не в повному обсязі компенсує витрати на перевезення пільговиків.

Як відомо, Верховна Рада скасовує безкоштовний проїзд значної частини пільговиків з червня 2015 р., але чи вирішить це проблему, поки що невідомо. Існує ймовірність невдоволення пенсіонерів таким рішенням, що може спричинити чергові акції протесту під керівництвом якоїсь політичної сили. Крім ліквідації пільг, інформаційними приводами для протестної активності може стати значне підвищення цін на комунальні послуги й товари першої необхідності. Уряд вимушений діяти на упередження, щоб не допустити хаосу, у якому зацікавлені антиукраїнські сили.

Тим часом, як повідомили ЗМІ, транспортники сподіваються на вирішення їхньої проблеми, адже обіцяного вони так і не отримали, а тому погрожують знову вийти на акції протесту. 18 грудня директор КП «Київпастранс» С. Майзель пообіцяв, що до 29 грудня транспортникам погасять заборгованість за жовтень – листопад.  Це сума в 80 млн грн. Проте, як інформують ЗМІ, з обіцяного не все виконано.

Інша масштабна акція відбувалася 16 грудня під стінами Верховної Ради. Тут зібралися на спільну акцію протесту, яку назвали «фінансовий майдан», вкладники й позичальники фінансових установ. Зокрема, люди, які взяли в кредит житло. Люди готові були стояти під стінами парламенту доти, доки він не прийме на законодавчому рівні законопроекти, спрямовані на зниження кредитних ставок, виплати депозитів, розподіл ризиків тощо.

Учасники державної програми підтримки іпотечного кредитування пікетували Кабінет Міністрів, Міністерство фінансів і Генеральну прокуратуру України. Мітингувальники вимагали провести розслідування діяльності керівництва Державної іпотечної установи (ДІУ), зокрема голови правління ДІУ А. Камуза та його першого заступника Ю. Зоца.

Представникам влади вдалося домовитися з мітингувальниками, і був досягнутий компроміс. Зокрема, Національний банк домовився з позичальниками про реструктуризацію валютних іпотечних кредитів. Про це йдеться в повідомленні Нацбанку на сторінці у Facebook. Під час наради сторони погодили положення проекту меморандуму про реструктуризацію валютних іпотечних кредитів. «Громадяни, які мають споживчі кредити в іноземній валюті, дійсно опинилися у скрутному становищі. Відповідальність за це частково лежить і на центробанку, що вчасно не передбачив масштабів можливої проблеми та не заборонив кредитування в іноземній валюті, і на банківських установах, що проводили занадто агресивну кредитну політику, а також на позичальниках, що свого часу не оцінили валютні ризики», – зазначив  перший заступник голови Нацбанку О. Писарук.

Прийнятий меморандум передбачає переведення суми заборгованості за споживчими кредитами в іноземній валюті, визначеними у п. 4 цього документа, у гривню за курсом на день реструктуризації; прощення суми різниці реструктурованого кредиту (на яку нараховується фіксована відсоткова ставка 0,01 % річних) між курсом іноземної валюти кредиту на день реструктуризації та офіційним курсом іноземної валюти, установленим Національним банком України на 1 січня 2014 р. пропорційно погашенню боржником заборгованості за кредитом. Також фіксацію процентної ставки суми кредиту, що була реструктурована за офіційним курсом, установленим НБУ на 1 січня 2014 р. на рівні не вищому, ніж зазначено в договорі споживчого кредиту в іноземній валюті впродовж трьох років з моменту реструктуризації.

Крім того, документ передбачає реструктуризацію споживчих кредитів в іноземній валюті, що отримані під заставу нерухомості, залишок за основною частиною яких не перевищує 2,5 млн грн за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим Нацбанком на 1 січня 2014 р. Також передбачено визнання банком безнадійною й такою, що підлягає списанню (прощенню), неустойки (штрафу, пені), яка виникла внаслідок неналежного виконання кредитних зобов’язань позичальником за договором кредиту перед фінансовою установою на момент реструктуризації.

Варто відзначити, що учасники акцій протесту виступали з різними вимогами, зокрема й щодо прозорого розгляду Держбюджету на 2015 р. 17 грудня кілька представників громадської ініціативи «Реанімаційний пакет реформ» влаштували під стінами Кабміну попереджувальну акцію, під час якої закликали урядовців забезпечити прозорий процес формування Державного бюджету на наступний рік. Активісти принесли під Кабмін новорічну ялинку з пустими подарунковими коробками з надписами «бюджет» і «реформи». Ці пусті коробки символізували те, що бюджет щодо проведення реформ в Україні наразі є пустим.

У свою чергу Профспілка атестованих працівників внутрішніх справ України влаштувала акцію протесту проти корупції в міліції. Зокрема, вони вимагали відставки заступника міністра внутрішніх справ С. Чоботаря. Учасники заходу передали звернення Прем’єр-міністру України й міністру внутрішніх справ.

Цього ж дня в Харкові активісти харківського «Ультрас» і представники «Правого сектору» біля будівлі, де розташований міський департамент житлово-комунального господарства, вимагали люстрації. Активісти принесли сміттєвий бак, використовували петарди та файєри.

У Черкасах кілька десятків черкащан під стінами ПАТ «Черкасиобленерго» вимагали припинити хаотичні відключення електроенергії. Містяни обурені відсутністю чітких графіків і вибірковістю відключень. Адже протягом двох тижнів в оселях у деяких черкащан світло зникало двічі-тричі на день.

Подібні акції відбулися й на Миколаївщині. Лунали навіть погрози перекрити дороги.

19 грудня в Києві біля Генпрокуратури зібралося близько 100 активістів, які вимагали люстрації чиновників – Генерального прокурора В. Яреми, заступника голови Державної фіскальної служби України В. Хоменка і його заступника В. Шокіна. Активісти прийшли з державними прапорами, політичної символіки в них не було. Мітингувальники вигукували «Хоменка, Шокіна і Ярему на смітник» і «Банду геть». Обіцяли, що акція триватиме, якщо знадобиться, два місяці.

Крім того, мітингували представники будівельних фірм. Активісти вимагали повернути їм заборгованість із зарплати за виконані будівельні роботи.

Також до парламентарів з вимогами прийшли представники букмекерського бізнесу України. Вони вимагали легалізувати їхній бізнес. Люди хочуть мати офіційну роботу й зарплату. Букмекери, крім плакатів, принесли під стіни парламенту м’ячі, які «наділи» на палиці.

Цього ж дня в Києві відбулася акція на підтримку білоруської опозиції. Як інформують ЗМІ, білоруські активісти разом з українськими побратимами на майдані Незалежності пригадали сумнозвісні події чотирирічної давнини, коли в Мінську відбувся масштабний розгін акцій протесту. Мітингувальники в Києві висловили солідарність із білоруськими політв’язнями та пройшли ходою до Посольства Білорусі.

Тим часом на Волині посилюється невдоволення економічною політикою уряду. Як інформують ЗМІ, гірники Нововолинська 23 грудня провели попереджувальний страйк проти закриття шахт № 1 і 9, а також з вимогою забезпечити належне фінансування шахти № 10 «Нововолинська».  Про це повідомила прес-служба Волинської обласної держадміністрації. «Шахти Нововолинська є стратегічно важливими для розвитку вугільної промисловості Волині та України в цілому. А тим більше тепер, коли гостро стоїть питання енергетичної безпеки країни», – зазначили в ОДА.

За словами радника голови ОДА С. Кошарука, волинське вугілля є конкурентоспроможним. «Позиція глави ОДА в цьому питанні: поки не буде запущена в дію десята шахта, про закриття інших не може бути й мови», – ідеться в повідомленні.

Як повідомлялося, міністр енергетики та вугільної промисловості України В. Демчишин назвав безперспективною шахту № 10 «Нововолинська». Згідно з проектом № 10 «Нововолинська» повинна видавати  900 тис. т вугілля на рік калорійністю близько 4,36 кКал/кг. Запаси вугілля шахти оцінюються в 37 млн т, її експлуатація може тривати до 40 років.

29 грудня в Києві під стінами Міністерства аграрної політики і продовольства близько 500 рибалок провели пікет з вимогою надати квоти на промисловий вилов риби в Дніпрі.

Цього ж дня у Львові близько півсотні шахтарів під стінами ОДА вимагали виплатити їм зарплату за листопад 2014 р. Загальна сума – близько 90 млн грн для всіх шахт державного підприємства «Львіввугілля». Обласні чиновники пообіцяли, що днями гірники отримають зарплату.

З прийняттям Держбюджету на 2015 р. і настанням свят кількість акцій протесту, які мали економічний характер, значно зменшилася. Натомість активізувалися політики. 1 січня в  Києві активісти «Правого сектору», ВО «Свобода» та КУН пройшли смолоскиповим маршем від парку
ім. Т. Шевченка до майдану Незалежності. Таким чином вони відзначали день народження С. Бандери. Активісти вигукували патріотичні гасла, вимагали соціальної рівності для людей і боротьби з олігархами. Також вони несли транспаранти й плакати з портретами С. Бандери і вимагали визнання від держави бійців ОУН-УПА.

У Дніпропетровську місцеві активісти також відсвяткували день народження С. Бандери. На захід, ініційований ВО «Свобода», зібралося кілька сотень людей – в основному патріотично налаштована молодь. Учасники акції пройшли урочистою ходою під синьо-жовтими й червоно-чорними прапорами від Європейської площі до парку ім. Л. Глоби. Молоді люди тримали в руках портрет С. Бандери й плакат з написом «Бандера – наш герой, Покрова – наше свято». Учасники ходи скандували: «Бандера, Шухевич – герої України!», «ОУН-УПА – державне визнання!», «Слава Україні! Героям слава!» тощо.

На Прикарпатті головні урочистості з нагоди 106-ї річниці від дня народження С. Бандери відбувалися в с. Старий Угринів Калуського району, де народився  український політик, і в Івано-Франківську. У них взяли участь представники влади й громадськості, ветерани ОУН, молодь. Подібні акції відбулися в Рівному, Сумах і деяких інших містах. 

Враховуючи протестні настрої населення, профспілкові лідери пообіцяли очолити акції протесту. При цьому вони заявили, що до крайньої форми боротьби за свої права –  страйків – готові вдатися лише в тому разі, якщо влада й надалі нехтуватиме їхніми проблемами. Про це під час круглого столу на тему: «Жити чи виживати? Реформування соціальних стандартів України: позиція профспілок і влади» заявив голова Конфедерації вільних профспілок України (КВПУ) М. Волинець. Участь у ньому взяли представники профспілок з усієї країни та різних сфер – освітяни, медики, гірники тощо.

За словами М. Волинця, одне з питань –  невиплата заробітної плати. За  останні вісім місяців заборгованість із заробітної плати офіційно зросла із 700 млн до 2,7 млрд грн. Реальна ж цифра в декілька разів більша. «Можливо, нам не треба було б страйкувати в такі часи, але дуже важливо, щоб люди отримували зарплату, знали, що трудове законодавство не буде погіршено, і довіряли соціальним партнерам»,  – зазначив М. Волинець.

Наступне питання, на його думку, можливе погіршення трудового законодавства. «Це неприпустимо», – наголосив голова КВПУ й додав, що побоювання профспілок небезпідставні. За його словами, влада вирішила повернутися до проекту Трудового кодексу, який розробили й намагалися «протягнути люди з команди Януковича –  В. Хара, О. Стоян та Я. Сухий».  «Його зміст зводиться до того, що громадяни найманої праці можуть опинитися в рабстві. І не лише самі, а й їхні діти та онуки. Так, одна зі статей проекту передбачає, що роботодавець може звільнити працівника без його згоди. Так само може бути збільшено робочий тиждень. Але, замість додаткової оплати, працівник отримає додаткову відпустку. Якщо ж люди застрайкують, то, згідно із проектом Трудового кодексу, роботодавець матиме право звільнити всіх. Як це так? Конституція передбачає право на страйк. Це – мирний спосіб вирішення питання», – наголосив М. Волинець.

За його словами, роботодавцю дозволяється збирати інформацію на найманого працівника. «Нам не зрозуміло, як ця інформація збиратиметься і навіщо. Загалом там дуже багато неприйнятних речей, з якими ми ніколи не погодимося. Ми не розуміємо, чому так відбувається. Тому рада Конфедерації вільних профспілок України ухвалила рішення оголосити передстрайковий стан. Якщо ситуацію не буде вирішено, тоді буде оголошено конкретну дату страйку», – наголосив голова КВПУ.

Разом з тим, як зазначає  народний депутат О. Дроздик, нині на розгляді Комітету Верховної Ради з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення немає жодного проекту Трудового кодексу. Утім він переконаний, що чинне трудове законодавство застаріло: «Більша частина норм фактично регулює відносини, яких немає. Решта норм, я вважаю, потребує доопрацювання та змін. Тож зміна Трудового законодавства потрібна».

Депутат пообіцяв, що в разі підготовки проекту Трудового кодексу в ньому обов’язково буде враховано пропозиції й зауваження профспілок.

Водночас народний депутат VI–VII скликань А. Павловський закликав колегу не піддаватися на маніпуляції, буцімто чинний Трудовий кодекс дуже поганий, бо писався ще за радянських часів. З часу ринкових відносин до нього вносили понад 200 поправок. Є певна маніпуляція з боку роботодавців, які хочуть істотно обмежити не просто трудові права, а й фундаментальні права людини. «Тому треба обережно ставитися до таких речей. Думаю, якщо справді виникатимуть якісь сучасні проблеми, краще вносити доповнення та зміни до чинного законодавства. Це буде оптимальний, компромісний варіант. Адже прийняття нового Трудового кодексу сьогодні буде на користь лише однієї сторони», – переконаний А. Павловський.

Тим часом Федерація профспілок України вимагає від Прем’єр-міністра України А. Яценюка терміново зустрітися з її представниками й обговорити наболілі проблеми.

Водночас політичний експерт О. Яхно вважає, що уряд має активніше проводити роз’яснювальну роботу серед населення. На її думку, це логічно, адже саме нині була прийнята програма уряду, яка дійсно кардинально змінює підхід, що існував раніше. Соціальні виплати на державному рівні скорочують, але при цьому мають бути адресні пільги для найбільш незабезпечених верств населення. «Щоб уникнути можливих мітингів та інших форм протесту, повинна бути якась роз’яснювальна робота на рівні інформаційної політики з боку уряду, щоб люди розуміли, як це позначиться на них самих. І взагалі, потрібно пояснювати, що реформи – це малоприємна річ, це болюча річ для всіх верств населення», – зазначає експерт.

О. Яхно сподівається, що профспілки зможуть домовитися з представниками влади. І насамперед ця домовленість буде в роз’яснювальній роботі, адже людям потрібно зрозуміти, що незабезпечені верстви населення отримуватимуть пільги й адресну соціальну допомогу. Але в умовах, коли нині працює місія МВФ, у тому числі і в питанні підходу до економіки, підходу до реформ, принципово змінити підхід не вийде. Тому що тут відбуваються зворотні вимоги фінансових міжнародних організацій щодо того, що це має відбуватися на рівні якихось структурних змін безпосередньо в економіці та підході. «Але на рівні впровадження, реалізації цієї програми уряд міг би це зробити поетапно, щоб не відразу припинилися соціальні виплати та пільги на тлі підвищення комунальних тарифів і всього іншого. Тобто тут уряд міг би піти назустріч у питанні поетапності та якоїсь розумної альтернативи на рівні адресної допомоги», – вважає експерт.

Проте  у Федерації профспілок України вважають, що програма нового Кабміну спрямована на перетворення працюючих людей у бідняків, які проситимуть державної допомоги.

Деякі експерти не вірять у важливу роль профспілок у цьому процесі. Зокрема, В. Фесенко вважає, що ФПУ ніколи не була рушійною силою, яка здатна й захистити інтереси працюючого населення, і водночас стати ефективним комунікатором із владою. На його переконання, акція протесту можлива, але є великі сумніви в дієздатності й мобілізаційній здатності Федерації профспілок. «Профспілки у нас давно перестали бути серйозним чинником політики. Власне, ніколи й не були», – вважає керівник Центру прикладних політичних досліджень «Пента» В. Фесенко.

Аналізуючи ситуацію, експерт наголошує, що головне завдання, яке мали  вирішити парламент  й уряд при складанні Держбюджету, – знайти компроміс між необхідністю економії бюджету й забезпеченням соціальних стандартів.

В. Фесенко зазначив, що від бюджету країни на 2015 р. залежить співпраця з МВФ і надання Україні економічної допомоги від Євросоюзу. «Я скажу про головну проблему, яку доведеться вирішувати депутатам та уряду теж. Треба буде знайти баланс між ліберальними реформами, в тому числі і економією бюджету, і необхідністю забезпечити хоча б мінімальні соціальні стандарти і забезпечити соціальну стабільність», – зазначив експерт. За його словами, не можна буде вирішувати проблеми бюджету за рахунок людей. Це було б небезпечно – політично й соціально. Тому потрібно буде шукати золоту середину між урізанням бюджету й забезпеченням хоча б відносної соціальної стабільності.

При цьому експерт вважає малоймовірними масові заворушення, які приведуть до чергового Майдану. На його думку, справжні «майдани» визрівають роками і в попередніх ситуаціях були масовим протестом проєвропейської частини суспільства проти авторитарних дій влади. Сьогодні при владі люди, які вийшли з політичного середовища Майдану, і країна перебуває в умовах військово-політичного протистояння з Росією. Можуть бути спроби спровокувати (у тому числі з подачі Росії) збройні виступи й соціальні бунти проти  влади. На ґрунті соціального невдоволення російські спецслужби й проросійські організації можуть спробувати організувати другу хвилю сепаратистських виступів у російськомовних регіонах. Чи вдасться нейтралізувати такі спроби, залежить від ефективних дій центральних і місцевих властей та спецслужб. Більш вірогідні локальні акції соціального протесту з конкретними вимогами.

Деякі  політики й експерти вважають, що ситуація найближчим часом може погіршитися й українці можуть вийти на акції протесту через економічні проблеми. Як зазначив народний депутат М. Томенко, уряд повинен проіндексувати зарплати й пенсії, інакше є небезпека соціальних протестів: «У нас сьогодні, за різними дослідженнями, близько 35 % громадян, готових вийти на акції протесту у випадку матеріальних проблем, – не з політичних міркувань, а із соціально-економічних. Мені здається, що це дуже серйозна підказка уряду. Не індексувати пенсії і зарплати, скорочувати пільги – це шлях в нікуди». 

У свою чергу економіст А.  Новак вважає, що акції протесту через знецінення національної валюти обов’язково відбудуться. Питання тільки у їхніх масштабах і в часі.  «Ми не просто можемо очікувати на акції протесту. Це, відповідно до ситуації, обов’язково відбудеться. Питання тільки, у яких масштабах, з якою глибиною і коли за часом. Тобто скільки тижнів чи місяців українці ще готові терпіти знущання над собою. Тому не питання, чи це відбудеться. Ясно, що це відбудеться, бо людей заганяють у глухий кут, звідки тільки один вихід – іти в суспільний контрнаступ проти такої неефективної політики влади», – заявив А. Новак.

Політичний експерт К. Молчанов зазначив, що ситуація в економіці й політичній обстановці посилюється дедалі сильніше, через що зростає ймовірність виникнення нових соціальних конфліктів і масових протестних акцій. «Ось тільки цього разу такі акції можуть бути підкріплені зброєю, а у держави немає цивілізованих і правових інструментів вирішення конфліктних ситуацій. Якщо, не приведи Боже, розгориться черговий Майдан, малою кров’ю тут не обійтися», – заявив К. Молчанов.

За його словами, останнім часом почала проявлятися дуже небезпечна для соціальної стабільності тенденція неконтрольованого застосування сили збройними радикальними угрупованнями. «Останнім резонансним фактом подібних дій був напад озброєних людей в балаклавах на учасників лекції з економіки в Києві», – заявив експерт.

Подібні прогнози можна було б залишити без уваги і вважати абсурдними, але останні події в країні показують, що будь-який сценарій, включаючи застосування зброї проти влади, можливий. У цьому зацікавлені антиукраїнські сили. Але найбільше, що насторожує, то це готовність сил, які борються за незалежність, виступити проти влади.

Лідер «Правого сектору» не виключає такої можливості. За його словами, влада при прийнятті законів і бюджету не повинна забувати як про військову, так і про соціальну сферу. «Можна забезпечити армію, але при цьому соціальну сферу знищити повністю і викликати соціальний вибух усередині країни, в тилу. Владу знесуть люди, і ми їх не зупинимо, цих людей, тому, що їхній гнів буде справедливим. Їх знесуть навесні, і все тоді. Вони всі підвішені – і Порошенко, і Яценюк…» – підкреслив Д. Ярош.

Він вважає, що до Президента П. Порошенка, Прем’єр-міністра А. Яценюка, секретаря РНБО О. Турчинова в народу є багато питань, але українські націоналісти виходять з позиції «не нашкодь державі, а їй можна нашкодити, тим більше коли є зовнішній ворог». «Якщо у Януковича система була – за нього стояли внутрішні війська, міліція, то хто ж цих буде захищати?» – наголосив Д. Ярош.

Як відомо, більшість добровольчих батальйонів не ввійшли до складу силових структур і залишаються самостійними структурами, серед них і батальйон «Правого сектору».

У цілому ж експерти сподіваються на мирне вирішення основних проблем в Україні, але розуміють, що 2015 р. для України стане роком викликів і уряд вимушений буде вирішувати серйозні проблеми в країні. Як зазначив політичний експерт П. Олещук, навряд чи в них усе виходитиме успішно. Було б непогано, якби цей уряд протримався півроку. «Швидше за все, буде якесь переформатування коаліції і, можливо, новий уряд. Ймовірність дострокових парламентських і президентських виборів оцінюю невисоко. Оскільки Порошенко досвідчений політик, щоб усунути найсерйозніші проблеми. Ще матимемо місцеві вибори навесні чи восени», – зазначив П. Олещук.

При цьому він наголосив, що політикам слід чекати невдоволення населення. «Як розвиватиметься ситуація в країні, залежить від того, наскільки бунти населення будуть контрольованими з боку держави. Якщо Україна переживе зиму без серйозних масових заворушень, то зможе підготуватися до весни та посилити боєздатність. Це змушуватиме Росію до пошуків шляхів деескалації конфлікту. Будь-які наші слабкості, навпаки, стимулюватимуть Москву до подальшої ескалації», – наголосив П. Олещук.

Експерти переконані, що реформи проводитимуться, адже в уряду й Президента просто немає іншого виходу. До реформ змушує кризова соціально-економічна ситуація. Реформ вимагають наші міжнародні партнери. До реформ підштовхуватиме уряд парламентська коаліція. Нарешті, явних і якісних змін чекає суспільство. Інша справа, що не всі реформи сподобаються значній частини наших громадян. Буде багато незадоволених. Отже, неминуче зросте соціальне напруження, що певною мірою дестабілізуватиме політичну ситуацію. Буде й гостра політична та ідеологічна боротьба навколо процесу реформ. Зрештою, уряд змушений буде шукати баланс між ліберальними реформами й забезпеченням хоча б відносної соціальної стабільності (Статтю написано з використанням інформації таких джерел: У Києві через страйк не їздять трамваї // http://www.bbc.co.uk/ukrainian/entertainment/2014/12/141218_kyiv_strike_or. - 2014. – 18.12; «Київпастранс» сподівається, що у п’ятницю трамваї їздитимуть // http://www.bbc.co.uk/ukrainian/news_in_brief/2014/12/141218_or_kyiv_trams. – 2014. – 18.12; Мітинг транспортників, «фінансовий майдан» та облога Обленерго – найцікавіші акції протесту тижня, що минає // http://gazeta.ua/articles/politics/_miting-transportnikiv-finansovij-majdan-ta-obloga-oblenergo-najcikavishi-akciyi-protestu-tizhnya-scho-minaye/599954. – 2014. – 21.12; Під Верховною Радою мітингував «фінансовий майдан» // http://www.radiosvoboda.org/content/article/26747047.html. – 2014. – 16.12; Томенко заявив про загрозу масових соціальних протестів // http://ukr.segodnya.ua/politics/pnews/tomenko-zayavil-ob-ugroze-massovyh-socialnyh-protestov-576791.html. – 2014. – 12.12; Під Радою проходять одразу кілька мітингів // http://24tv.ua/home/showSingleNews.do?pid_radoyu_prohodyat_odrazu_kilka_mitingiv&objectId=525016. – 2014. – 25.12; Падіння гривні призведе до масштабних акцій протесту в Україні // http://galnet.org/news/238385-padinnya-hryvni-pryzvede-do-masshtabnyh-aktsij-protestu-v-ukrajini-ekspert. – 2014. – 17.12; В Украине назревает новая волна акций протеста // http://www.aif.ua/society/social/1411009. – 2014. – 19.12; Профспілки оголосили передстрайковий стан // http://golosukraine.com/publication/politika/ukrayina/35659-profspilki-ogolosili-peredstrajkovij-stan/#.VJvRJf8IA4. – 2014. – 23.12; 200 людей перекрили рух на Хрещатику під КМДА // http://ukranews.com/news/151347.200-chelovek-perekrili-dvizhenie-na-Kreshchatike-pod-KGGA.uk. – 2014. – 25.12; Шахтеры Волыни угрожают начать забастовку // http://www.bagnet.org/news/economics/250557. – 2014. – 25.12; Уряд має роз’яснювати людям, що вони втратять від реформ // http://newsradio.com.ua/2014_12_15/Urjad-ma-rozjasnjuvati-ljudjam-shho-voni-vtratjat-v-d-reform-eksperti-8896. – 2014. –  15.12; Вшанування Бандери, «помста» «Інтеру», а також гірники і рибалки проти чиновників – найпотужніші акції тижня, що минає // http://gazeta.ua/articles/politics/_vshanuvannya-banderi-pomsta-interu-a-takozh-girniki-i-ribalki-proti-chinovnikiv-najpotuzhnishi-akciyi-tizhnya-scho-minaye/602023. – 2015. – 4.01; Профсоюзы у нас давно перестали быть серьезным фактором политики // http://penta.org.ua/expert_comments/2377. – 2014. – 23.12; Фесенко Володимир Вячеславович: Нельзя решать проблемы бюджета за счет людей // http://penta.org.ua/expert_comments/2387. – 2014. – 28.12; Експерт прогнозує відставку Кабміну в 2015 році // http://gazeta.ua/articles/politics/_ekspert-prognozuye-vidstavku-kabminu-v-2015-roci/602007. – 2015. – 3.01; Закончится ли война на Востоке и будет ли третий Майдан в 2015 // http://obozrevatel.com/blogs/64532-zakonchitsya-li-vojna-na-vostoke-i-budet-li-tretij-majdan-v-2015-m.htm. – 2015. – 6.01; Ярош анонсирует весеннее свержение Порошенко и Яценюка // http://news24ua.com/yarosh-anonsiruet-vesennee-sverzhenie-poroshenko-i-yacenyuka. – 2015. – 10.01).