С. Горова,

с.н.с. ФПУ,

канд. наук із соц. комунікацій

Позаблоковий статус України і забезпечення національної безпеки

 

Президент України Петро Порошенко заявив, що позаблоковість України не дала країні гарантій безпеки і від неї потрібно відмовитися (http://www.segodnya.ua/politics/pnews/glavnye-zayavleniya-poroshenko-v-rade-572718.html. 2014. 27.11).

Відповідно, парламентська більшість вже приступила до виконання пункту коаліційної угоди, що стосується вступу України в НАТО. Законопроект про відмову від позаблокового статусу країни внесла в парламент фракція «Блок Петра Порошенка». На думку автора законопроекту, ці заходи повинні «суттєво посилити позиції України в питаннях оборони і безпеки в протистоянні російської агресії».

Інші члени коаліції вже заявили про готовність підтримати даний документ. Так, народний депутат В’ячеслав Кириленко («Народний фронт») заявив: «Звичайно, ми підтримаємо цей законопроект, адже ми були одним з ініціаторів чіткого формулювання в коаліційній угоді курсу України на членство в НАТО». За словами депутата, «Народний фронт» запропонує включити питання скасування позаблокового статусу в перелік першочергових.

Показово, що рішення про можливе скасування позаблокового статусу України підтримали і представники НАТО. Так, на підсумковій прес-конференції після засідання Комісії Україна-НАТО на рівні міністрів закордонних справ, генеральний секретар Альянсу Йенс Столтенберг підтвердив, що під час бесіди з міністром закордонних справ України Павлом Клімкіним останній повідомив про відмову країни від позаблокового статусу, що декларує курс на посилення партнерства з Північноатлантичним Альянсом. «Раніше Україна офіційно дотримувалася позиції про позаблоковий статус держави. Зараз уряд повідомив, що Україна позбавляється від нього (даного статусу прим. авт.). Ми поважаємо таке рішення. Якщо Україна подасть заявку на вступ до НАТО, ми її розглянемо», резюмував Йенс Столтенберг (http://eizvestia.com/zhizn-video/full/451-esli-ukraina-podast-zayavku-na-vstuplenie-v-nato-my-ee-rassmotrim-stoltenberg. − 2014. − 02.12).

Можлива відмова від позаблокового статусу України і курс на членство в НАТО широко коментується й в експертних колах. При цьому, як зазначають у ЗМІ, деякі експерти звертають увагу на те, що відповідати вимогам Альянсу Україні буде досить непросто. Однією з важливих умов, якій повинні відповідати претенденти на вступ до НАТО, поряд з проведенням низки реформ у різних сферах, є відсутність територіальних спорів і внутрішніх конфліктів у країні. Таким чином, в умовах анексії Криму та продовження військових дій на Донбасі, Україні шлях до НАТО поки що закритий.

Деякі експерти, говорячи про перспективи вступу України в НАТО, абсолютно необґрунтовано вказують на те, що туманність даних перспектив розуміють і самі автори документу (законопроект про відмову від позаблокового статусу України прим. авт.), для яких його реєстрація є, в першу чергу, іміджевим кроком.

Крім того, в деяких ЗМІ звертають увагу на те, що вступ до НАТО, згідно Конституції України, можливий лише після проведення всеукраїнського референдуму. Проте, незважаючи на те, що останнім часом рівень підтримки інтеграції в Альянс серед українців зріс, не можна сказати, що в суспільстві є абсолютний консенсус з цього питання. Так, як інформують ЗМІ, згідно з недавнім опитуванням, проведеним у листопаді соціологічною групою «Рейтинг», якби референдум про вступ України в НАТО проводився зараз, то 51% опитаних проголосував би за вступ і 25% проти.

У більшості своїй, експерти активно підтримують рішення про відміну позаблокового статусу нашої країни. Так, політолог, професор Національної академії управління Олег Соскін прокоментував останні політичні події в Україні, зазначивши, що потрібно терміново скасовувати позаблоковий статус і подавати заявку в НАТО, в іншому випадку країну чекають довгі й важкі роки війни з Росією.

На його думку, події, які зараз відбуваються в Донецькій і Луганській областях, не є чимось унікальним і мають свої приклади в багатьох країнах світу. «... Коли країна звільняється від окупації, перестає бути колонією, в ній починається відновлення державного суверенітету, самостійного розвитку, усвідомлення етносом, який проживає на даній території, своєї національної самоідентифікації. А на околиці колишньої колонії, особливо якщо ці окраїни межують з метрополією, виникають такі сепаратистські протуберанці. До цього треба відноситься як до певної даності», зазначив О. Соскін (http://kyiv.osp-ua.info/politics/13548-v-pervyy-zhe-den-raboty-novoy-verkhovnoy-rady-nado-otmenit-vneblokovyy-status-ukrainy--ehkspert.html. 2014. 05.11).

У свою чергу, директор Інституту політичного аналізу і міжнародних досліджень Сергій Толстов вважає, що відмова Києва від позаблокового статусу не може бути гарантією безпеки України.

Директор Інституту євроатлантичного співробітництва Олександр Сушко також вказав на те, що в разі скасування позаблокового статусу України Росія буде використовувати це для посилення звинувачень на адресу української влади. За його словами, ухвалення закону додасть агресивність в дії Росії. «Однак, Україні все одно доведеться робити свій вибір. Інша справа, наскільки правильний час для цього. Можливо, краще, щоб новий парламент проголосував за такі зміни. Хоча, вони неминучі. Але це не означає, що Україна скоро набуде членство в НАТО. Мова йде про довгий процес, який можна завершити тільки в мирний і спокійний час... Тому можемо лише відновити стратегічний курс», зазначив директор Інституту євроатлантичного співробітництва (http://gazeta.ua/ru/articles/politics/_otmena-vneblokovogo-statusa-vyzovet-agressiyu-rossii-ekspert/580450. 2014. 11.09).

При цьому, глава громадської ліги «Україна-НАТО» Сергій Джердж підкреслив, що скасування позаблокового статусу країни є одним з перших завдань нового парламенту України. На його думку, це необхідно для того, щоб Європа і західний світ змогли надати дуже необхідну зараз допомогу Україні для протистояння агресору.

Експерт вважає позаблоковість нашої країни однією з причин того, що сьогодні Україна втрачає території та життя своїх солдатів і мирного населення.

На його думку, сьогодні позаблоковий статус вигідний не Україні, а більше її ворогам. «Фактично, цей статус і був нав’язаний Росією. Був нав’язаний тією  «п’ятою колоною», яка представляла Росію. Я думаю, що людям, які голосували в парламенті за позаблоковий статус України, має бути соромно сьогодні дивитися в очі українцям...», підкреслив С. Джердж (http://btbtv.com.ua/uk/news/4716-novyy-parlament-dolzhen-otmenit-vneblokovost-ukrainy-ekspert. − 2014. − 05.11).

Як інформують ЗМІ, про необхідність відмови від позаблокового статусу говорив і адмірал ВМС Ігор Кабаненко. Він підкреслив: «Я прихильник того, щоб якнайшвидше скасувати наш позаблоковий статус. В умовах геополітичного положення нашої держави між двома центрами сили не може бути ніякої позаблоковості».

Між тим, що абсолютно прогнозовано і логічно, в Росії продовжують наполягати на недопустимості такого рішення. Зокрема, глава МЗС РФ Сергій Лавров заявив, що позаблоковий статус України важливий для забезпечення безпеки в Євроатлантиці й відповідає інтересам самих українців (http://news.bigmir.net/ukraine/859913-Lavrov-obyasnil-vajnost-vneblokovogo- statysa-Ykraini. − 2014. − 05.11).

Заступник міністра закордонних справ РФ Олексій Мєшков також заявив, що відмова від позаблокового статусу України «підірве всю систему європейської безпеки ... Ті, хто сьогодні намагається затягнути Київ до НАТО, беруть на себе колосальну геополітичну відповідальність. Принципова позиція Росії, незалежно від того, що кожна держава має можливість на свій вибір, полягає в тому, що необхідно враховувати інтереси спільної європейської та світової безпеки. Є досить багато механізмів забезпечення власної безпеки без підриву глобальної та регіональної стабільності», підкреслив О. Мєшков.

Раніше, як писали в ЗМІ, прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков в інтерв’ю британській телерадіокорпорації Бі-Бі-Сі заявив, що Росії потрібна «стовідсоткова гарантія того, що жодна країна не думає про те, щоб Україна вступила в НАТО». За словами Д. Пєскова, поступове розміщення сил Альянсу ближче до кордону з РФ викликає в Москві занепокоєння.

При всьому при цьому і з урахуванням можливих ризиків на які вказували в своїх коментарях експерти, слід звернути увагу на те, що реалізація президентської ініціативи, спрямована на скасування позаблокового статусу, уможливлює розміщення на території України військових контингентів інших країн, і це дозволить зміцнити обороноздатність країни, зробити її безпечною Що, безумовно, призведе до припливу іноземних інвестицій в економіку і зможе забезпечити її довгоочікувану стабільність.