Перші зовнішньополітичні кроки В. Зеленського: візит до Франції та Німеччини

Перші зовнішньополітичні кроки В. Зеленського: візит до Франції та НімеччиниА. Потіха, наук. співроб. СІАЗ НБУВ

Офіційний візит Президента України В. Зеленського до Франції та Німеччини

 

Президент України В. Зеленський 17–18 червня з одноденними візитами побував у Франції та Німеччині. Крім зустрічі з президентом Франції та федеральним канцлером Німеччини, він також зустрівся з іншими впливовими політиками цих країн. Зокрема, В. Зеленський провів зустріч з головою сенату Франції Ж. Ларше. Французький посадовець наголосив на підтримці територіальної цілісності та суверенітету України. Під час зустрічі також говорили про повернення в Україну полонених моряків і політичних в’язнів, яких утримують на території Росії. Президент України та голова сенату Франції також обговорили питання інвестицій, гуманітарне відновлення Донбасу й можливість створення «комісії діалогу» за участі парламентарів обох країн, яка напрацьовуватиме міжнародні проекти (URL: https://censor.net.ua/ua/news/3132786/zelenskyyi_z_golovoyu_senatu_
frantsiyi_larshe_obgovoryly_mojlyvist_stvorennya_komisiyi_dialogu_
za_uchastyu. 2019. 18.06).

В. Зеленський наголосив на необхідності активізації економічних і культурних відносин України з Францією. «Ми обговорили активізацію українсько-французьких відносин. Є спільний інтерес зробити якісний прорив у двосторонньому співробітництві, яке вже розвивається досить динамічно», – зазначив В. Зеленський після зустрічей з французькими посадовцями (URL: https://www.epravda.com.ua/news/2019/06/18/648830. 2019. 18.06).

Президент України зазначив, що Україна очікує від французьких компаній якісних товарів і послуг, справедливої конкуренції, створення робочих місць в Україні. При цьому він запевнив, що його команда працює над «знищенням корупції, пекельної бюрократії, забезпеченням незалежності українських суддів для комфортного бізнес-клімату» в Україні.

Під час зустрічі з французьким президентом В. Зеленський зазначив, що вірить у майбутнє України як складової ЄС. «Україна вже є частиною європейської сім’ї. Україна прагне європейської інтеграції. Але ми розуміємо, що нам потрібно надати переконливі результати, щоб мати можливість приєднатися до спільного економічного, правового, митного та цифрового простору ЄС. Я хотів би бачити Україну на такому рівні розвитку, щоб країни ЄС дивилися на нас як на рівноправного члена Союзу. І ми зробимо все для цього», – наголосив Президент України (URL: https://gazeta.ua/articles/politics/_zelenskij-virit-v-yevropejskij-rozvitok-ukrayini/909574. 2019. 18.06).

Він також заявив, що Україна є надійним партнером НАТО і зробить усе для того, щоб у майбутньому приєднатися до Альянсу. Поки що найважливішим завданням для України є встановлення миру в нашій країні. Завершення війни на Донбасі В. Зеленський бачить через дотримання Мінських домовленостей і переговорів у нормандському форматі. При цьому він підкреслив, що не вестиме переговорів з терористами. «Ми не готові до діалогу із сепаратистами. Ми готові діяти в мінському форматі. Ми готові в мінському форматі продовжувати відносини. Ми готові припинити вогонь», – зазначив В. Зеленський (URL: https://znaj.ua/politics/240753-zelenskiy-zrobiv-guchnu-zayavu-pro-dialog-z-separatistami-mi-gotovi-diyati. 2019. 18.06).

Він закликав міжнародних партнерів зберігати дипломатичний і санкційний тиск на Росію заради повернення повного суверенітету України, повернення Криму та припинення війни на Донбасі. «Європа не зможе відчувати себе в безпеці, поки Росія робить вигляд, що міжнародного права просто не існує. Ніхто не хоче, щоб Україна ставала пороховою бочкою, де Крим і Донбас – бікфордів шнур», – наголосив В. Зеленський.

Під час розмови з французьким президентом В. Зеленський заявляв про те, що в Парламентської асамблеї Ради Європи немає підстав для повернення російської делегації. «На мою думку, ми не можемо говорити про зняття санкцій, поки Україна не повернула повністю наш суверенітет. І санкції захищають суверенітет України. Для повернення Росії до ПАРЄ підстав немає», – підкреслив В. Зеленський (URL: https://m.day.kyiv.ua/uk/article/podrobyci/paryzh-berlin-kyyiv. 2019. 18.06).

Натомість президент Франції Е. Макрон відповів, що санкції проти Росії «необхідно продовжувати, поки не будуть виконані умови». «Але що стосується санкцій у Раді Європи, то насправді від цих санкцій страждає не Росія, а громадяни Росії. Ми хочемо уникнути повного виходу Росії з Ради Європи. Ми хочемо забезпечити їхню можливість відстоювати свої права», – заявив Е. Макрон на спільній прес-конференції з В. Зеленським.

І вже через кілька днів французькі представники в ПАРЄ проголосували за повернення Росії до роботи в цій організації. Німецькі депутати ПАРЄ зробили те ж саме.

Президент України був «розчарований рішенням ПАРЄ затвердити без обмежень повноваження делегації Російської Федерації». Про це він заявив у Facebook. «Минулого тижня я особисто обговорював це питання з президентом Франції та федеральним канцлером Німеччини. Намагався переконати Макрона та Меркель, що повернення російської делегації до ПАРЄ можливе лише після того, як Росія виконає принципові вимоги асамблеї. Шкода, що наші європейські партнери нас не почули та вчинили інакше», – наголосив В. Зеленський (URL: https://gazeta.ua/articles/politics/_zyavilasya-reakciya-zelenskogo-na-skandalne-rishennya-pare/911239. 2019. 25.06).

При цьому він сподівається, що міжнародне співтовариство посприяє у звільненні полонених, які утримуються в Росії. «А ще дуже хочу побачити, як прихильники повернення російської делегації в асамблею – організацію, яка 70 років захищає верховенство права у Європі, – відстоюватимуть та вимагатимуть іншого – повернення полонених українських моряків», – заявив Президент України.

Варто зазначити, що під час візиту до Франції та Німеччини значна увага приділялася нормандському формату, адже і Париж, і Берлін є його безпосередніми учасниками. Але не йшлося про розширення цього формату. За словами Е. Макрона, Франція готова прийняти зустріч лідерів країн «нормандської четвірки».

Перебуваючи в Німеччині, В. Зеленський зазначив, що підготовка до зустрічі лідерів країн «нормандської четвірки» розпочнеться в липні. Канцлер Німеччини А. Меркель уточнила, що зустріч радників відбудеться 12 липня.

Проте, як зазначають деякі експерти, коли канцлер Німеччини заявила, що Рада Європи не має забувати про порушення з боку Росії, але виступає за повернення делегації РФ до Парламентської асамблеї, стало остаточно зрозуміло, що саме Париж і Берлін лобіюють повернення РФ до Ради Європи.

Щодо питання «Північного потоку-2», то між нашими країнами позиції також не збігаються. Німеччина одна з тих країн, яка зацікавлена в будівництві газогону. Франція в цьому підтримує Німеччину. Розуміючи це, В. Зеленський зазначив: «Не секрет, що наші позиції щодо проекту “Північний потік-2” є діаметрально протилежними. Збереження транзиту російського газу через Україну, його акумулювання в українських сховищах – це гарантія енергетичної безпеки і України, і Європи. Це цивілізований метод забезпечення справедливого та безпечного європейського газового ринку».

Щоправда, західні партнери вчергове запевнили про підтримку України. Як інформують ЗМІ, про підтримку України заявив голова бундестагу ФРН В. Шойблею під час зустрічі з В. Зеленським у Берліні. У свою чергу Президент України поінформував про перші законодавчі ініціативи, які він хоче реалізувати після обрання нового парламенту. Зокрема, це запуск Вищого антикорупційного суду, ухвалення законів про відповідальність за незаконне збагачення, про імпічмент і скасування депутатської недоторканності (URL: https://gazeta.ua/articles/politics/_govorili-pro-polonenih-antikorupcijnij-sud-i-nedotorkanist-zelenskij-zustrivsya-iz-prezidentom-bundestagu/909691. 2019. 18.06).

В. Зеленський повідомив, що Україна починає проект розбудови Донбасу вже сьогодні. «І тут Європа може нам допомогти. Нам треба відбудовувати школи, дитсадки, дороги, яких немає», – зазначив В. Зеленський.

Натомість міністр закордонних справ ФРН Г. Маас заявив, що Німеччина очікує від В. Зеленського прогресу в реформах і хотіла б надати йому підтримку в боротьбі з корупцією та вирішенні конфлікту на Донбасі. За словами Г. Мааса, Німеччина хотіла би підтримати В. Зеленського в тому, щоб «справдилися надії українців». «Це, з одного боку, стосується процесу реформ, особливо антикорупційної боротьби. Але передусім це стосується надії на мир», – зазначив німецький міністр (URL: https://censor.net.ua/ua/news/3132770/nimechchyna_hotila_b_nadaty_
zelenskomu_pidtrymku_maas. 2019. 18.06).

На його думку, Мінські домовленості залишаються «планом з вирішення конфлікту на Донбасі». Німмеччина з Францією й надалі докладатимуть зусиль для виконання цих домовленостей. «Ми також будемо вимагати конструктивного внеску від Росії, наприклад звільнення захоплених українських солдатів», – заявив Г. Маас.

Президент В. Зеленський у Німеччині закликав лояльних до Росії політиків відвідати Донбас. «Знаю про заклики окремих політиків і представників великого бізнесу в Німеччині щодо необхідності скасування санкцій і відновлення ділової активності з Росією. Хочу звернутися до них: ми не починали цю війну, але ми мріємо та боремося за її завершення щодня. Ми не хочемо, щоб від санкцій страждали наші європейські партнери, які вирішили стати поруч із нами для відновлення права та справедливості в Європі. Але це єдиний безкровний шлях відновлення миру на континенті, він має бути пройдений до кінця», – наголосив В. Зеленський (URL: https://gazeta.ua/articles/politics/_zelenskij-u-nimechchini-agituyete-za-znyattya-sankcij-iz-rosiyi-vidvidajte-donbas/909576. 2019. 18.06).

При цьому він подякував А. Меркель за позицію щодо важливості антиросійських санкцій. «А тих, хто агітує за зняття санкцій, закликаю побувати на Донбасі та пересвідчитися, скільки лиха принесла людям ця війна. Подивіться на Крим, який з туристичного краю перетворився на військовий табір», – зазначив В. Зеленський.

У свою чергу канцлер Німеччини А. Меркель заявила, що санкції стосовно Росії не буде скасовано до повернення Криму під контроль України. «Ми обговорювали процес щодо суверенітету України та його відновлення, говорили про Донецьк і Луганськ. На жаль, не досягнуто останнім часом прогресу. Санкції не скасовуються, доки Крим не повернеться в Україну», – зазначила А. Меркель (URL: https://www.radiosvoboda.org/a/news-zelenskyi-merkel/30005831.html. 2019. 18.06).

Проте, за словами експертів, попри західну підтримку України, зокрема в питаннях санкцій проти Росії, європейці ведуть свою гру, яка базується на захисті власних економічних інтересів. Такі проекти, як «Північний потік-2», або повернення РФ до Ради Європи ще більше розв’язують руки Росії, яка напала на Україну та окупувала частину наших територій, однак не платить справедливої ціни за порушення міжнародного порядку та скоєні злочини. Це виклик не тільки для України, а й для західного світу.

Президент України В. Зеленський усі ці проблеми за короткий термін своєї діяльності розв’язати не міг. Щоправда, деякі експерти очікували більшого. Як заявила директор російського бюро часопису Politique Diplomatic Г. Аккерман, не було конкретних заяв. Вони говорили, що хочуть відновити реальну роботу Мінської групи, що всі домовленості відбуватимуться в межах цієї групи. «Відновлення роботи Мінської групи – це добре. Я так розумію, що тепер буде наступний раунд зустрічей у нормандському форматі – це теж добре. Чи дасть це якісь нові елементи, аби можна було говорити про врегулювання, жодних конкретних проектів названо не було. Тому розмовляти – це завжди добре. Але чи вийде щось із цих розмов – це інше питання», – зазначила експерт (URL: https://m.day.kyiv.ua/uk/article/podrobyci/paryzh-berlin-kyyiv. 2019. 18.06).

На її думку, нормандський формат не зрушено з місця тому, що Росія бойкотує свою участь у ньому. Нормандський формат було створено як майданчик для переговорів саме з Росією, щоб, не визнаючи РФ воюючою стороною і визнаючи її посередником, усе-таки мати можливість постійного діалогу, підштовхування Росії до певних компромісів.

Тому, за словами Г. Аккерман, В. Зеленський тим самим демонструє правонаступництво й сталість зовнішньої політики України. І це добре. «Друге символічне значення має те, що Зеленський виділяє основних стратегічних партнерів у його зовнішній політиці на європейському континенті – це перш за все Париж і Берлін. У принципі, це правильний підхід, тому що вони є найбільш впливовими гравцями у ЄС і на європейському континенті», – наголошує експерт.

Г. Аккерман вважає, що участь у таких форматах, прямий двосторонній діалог України з Парижем і Берліном є архіважливим для того, щоб не допустити будь-яких домовленостей щодо України за спиною самої України. Тому цей візит є стратегічно вивіреним і, безумовно, В. Зеленський зайвий раз показує, що розуміє міжнародні інтереси України на міжнародній арені, і як Президент, який за Конституцією відповідає за реалізацію зовнішньої політики, показує себе достатньо добре та впевнено в цих візитах. «Поряд з тим він намагається розв’язати конкретні проблеми, скажімо, обороноздатності країни та нацбезпеки. Про це свідчать домовленості про спільне будівництво патрульних катерів для нашої морської охорони. Якщо такий проект буде реалізовано, це відкриє нам можливість для військово-промислового співробітництва з країнами НАТО, що до цього часу не вдавалося зробити через закритість системи НАТО», – підкреслила Г. Аккерман.

У свою чергу глава української дипломатії П. Клімкін вважає, що від візитів Президента України В. Зеленського в Париж і Берлін залежатимуть наміри Франції та ФРН і далі відстоювати територіальну цілісність України. «Вважаю, що дуже класно, що ці візити саме зараз відбулися... Обговорення тактики по Донбасу – це супер. Немає проривних рішень – насправді, це очікувано. Нічого поганого в цьому немає. Складна дискусія щодо Ради Європи, газу, “Північного потоку-2” теж очікувана. Це була така-от “розвідка”. Це не 100-відсоткове залучення, але це справжня                        “розвідка боємˮ... Було важливо подивитися і для Макрона, і для               Меркель, які стратегічні наміри», – зазначив П. Клімкін (URL: https://www.unian.ua/politics/10594749-klimkin-prokomentuvav-zustrichi-zelenskogo-z-makronom-i-merkel-ce-bula-spravzhnya-rozvidka-boyem.html. 2019. 24.06).

Експерт-міжнародник, керівник Центру прикладних досліджень А. Каракуц також наголошує на позитивному результаті візиту В. Зеленського до Франції та Німеччини. При цьому він вважає, що якихось «проривних» результатів не варто було очікувати, адже це лише перші кроки новообраного Президента. За словами А. Каракуци, дуже символічно, що з першим візитом В. Зеленський поїхав до Парижа, адже Е. Макрон намагається перебрати на себе функції лідера Європи, оскільки А. Меркель заявила, що піде з посади. «Проте, як на мене, ця зустріч багато в чому була протокольною. Як Франція, так і Німеччина чекають парламентських виборів, чи вдасться Зеленському зібрати парламентську більшість та стати потужним Президентом. Зараз починається дискусія, яку політику вестимуть по відношенню до України. Тому всі зустрічі у Франції та Німеччині для того, щоб зрозуміти, як поводитися далі», – зазначив експерт (URL: http://www.nrcu.gov.ua/news.html?newsID=88216. 2019. 18.06).

У свою чергу керівник Центру військово-правових досліджень О. Мусієнко також вважає, що Е. Макрон намагається перебрати на себе лідерські функції у ЄС, проте не дуже успішно, оскільки Німеччина все одно залишається лідером, до неї дослухаються більше. Більше того, й у Східній та Центральній Європі ідеї Е. Макрона не знаходять підтримки. «Щодо зустрічі, я прогнозував, що перший візит нового Президента буде в Париж. На мою думку, результати зустрічі непомітні, навіть скажу, що український президент розчарований. Європейський вектор не змінився, провідником української політики у ЄС все одно залишається Німеччина», – наголосив експерт.

Натомість політолог-міжнародник П. Бульдович не погоджується з твердженням, що результати візиту В. Зеленського невтішні. Адже головна мета дипломатичного турне В. Зеленського до Франції та Німеччини полягала в підтвердженні позицій, окресленні червоних ліній і маркерів подальшої взаємодії. «Із цим важливим та все ж дещо ритуальним завданням Президент загалом впорався. Так, була підтверджена санкційна політика щодо РФ, прихильність мінському формату, задекларовано відновлення нормандських переговорів, укотре актуалізовано тему обміну полоненими та негативну позицію Києва стосовно “Північного потоку-2ˮ. Крім того, тверде “ніˮ від Зеленського прозвучало в питанні прямих переговорів з ватажками ОРДЛО, а під час спілкування з журналістами глава держави підтвердив євроінтеграційні прагнення України. Позитивним можна вважати й обговорення співпраці з німецьким та французьким бізнесом», – переконаний експерт (URL: https://www.ukrinform.ua/rubric-polytics/2724339-makron-ta-merkel-pobacili-vid-zelenskogo-bagato-posmisok-a-hotilosa-konkretiki.html. 2019. 19.06).

Разом з тим він вважає, що Президенту не вистачало ініціативності та новизни в політичних підходах, які він анонсував під час своєї передвиборної кампанії. Адже замало висловити протест «Північному потоку-2», не зачіпаючи теми гарантій транзиту газу територією України. «Обговорюючи прив’язку санкцій до Мінських домовленостей, не завадило б порушити питання Криму, яке винесено за межі цього формату. Оскільки це означає, що в разі потенційної реалізації домовленостей санкції буде скасовано попри анексію півострова», – зазначив П. Бульдович.

Політолог І. Рейтерович звертає увагу на те, що позиція В. Зеленського щодо війни на Донбасі, по суті, дуже нагадує те, що говорив і робив П. Порошенко. «Нічого нового ми не почули. За великим рахунком цей візит організувало й підготувало зовнішньополітичне відомство, сформоване ще за часів П. Порошенка. А тому й не дивно, що значна частина озвучених меседжів, а також позиція Президента В. Зеленського та членів його команди значною мірою нагадують попередників. І це добре. Бо заявлено про незмінність проєвропейського вектору України. Тож особисто я наслідки візиту Зеленського сприймаю зі стриманим оптимізмом», – наголосив експерт.

При цьому він звертає увагу на швидку реакцію Президента на деякі провокативні заяви, які прозвучали з вуст А. Меркель та Е. Макрона. Очевидно, що вони таким чином намагалися «прощупати» нового українського Президента, зрозуміти, на які компроміси здатна піти Україна під час майбутніх переговорів з Росією. «Тому реакція Зеленського просто не може не тішити. Іще одне, не менш актуальне і важливе питання – це повернення членства російській делегації в ПАРЄ. Знову ж таки позиція Зеленського прозвучала чітко і зрозуміло: з моменту виключення РФ з організації вона не виконала жодного пункту, а тому немає сенсу говорити про якесь повернення», – заявив І. Рейтерович.

Експерти, аналізуючи результати зустрічей В. Зеленського з впливовими політиками Франції та Німеччини, вважають, що Президент України продемонстрував уміння вести політичну дискусію. Причому з кожним днем він набуває досвіду. Як зазначив експерт Українського інституту аналізу та менеджменту політики В. Воля, у заявах Президента України простежується еволюція.

На думку експерта, візит до Брюсселя був загальніший, візит до Парижа – більш-менш м’який, а на сьогодні ми бачимо посилення жорстких ноток у заявах Президента В. Зеленського. «Мені здається, що він цілком розуміє, що від його діяльності залежать результати його партії на виборах, тому намагається демонструвати залізну позицію, яка б сподобалася багатьом в Україні. Ми бачили невиразність позиції Зеленського з багатьох зовнішньополітичних питань. Зараз ця позиція стала більш окресленою, зокрема і для українського виборця», – зазначив В. Воля (URL: https://www.obozrevatel.com/ukr/politics/zelenskij-u-nimechchini-i-frantsii-rizko-zminiv-povedinku-nazvano-prichinu.htm. 2019. 19.06).

Голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» В. Фесенко також позитивно оцінює перші зовнішньополітичні кроки В. Зеленського. На його думку, візит Президента України В. Зеленського до Франції та Німеччини мав дві основні мети, які було досягнуто. «Цілі були абсолютно прості. Перша – особисте знайомство. З Макроном український Президент зустрічався, але все одно Зеленському було важливо зміцнити перше враження. А Макрону – подивитися, як людина тримається в новому статусі. З Меркель же Зеленський був знайомий лише заочно, а з огляду на важливість Німеччини для України налагодження в найкоротші терміни близьких контактів з керівництвом цієї країни було просто необхідно», – наголосив політолог (URL: http://penta.org.ua/expert_comments/5221. 2019. 20.06).

Також, за словами В. Фесенка, друга мета – перезапуск нормандського формату, яку також було досягнуто. «Як мінімум, процес зрушився з мертвої точки», – зазначає політичний експерт.

Він вважає, що переговори відбуваються в традиційному режимі – окремо з Україною, окремо з В. Путіним. «З Путіним європейські лідери говорили по телефону ще в травні, до нас приїжджали міністри закордонних справ Німеччини та Франції. Тепер ось досягнуто домовленості про зустріч зовнішньополітичних радників 12 липня», – зазначив В. Фесенко.

Отже, на думку багатьох експертів, візит був вдалим та обнадійливим. Є надія на поглиблення співпраці із зарубіжними партнерами й розв’язання нагальних проблем, зокрема припинення війни на Донбасі та відновлення територіальної цілісності України. Залишається питання, яку політику проводитиме В. Зеленський і його команда після парламентських виборів.

 

Потіха А. Офіційний візит Президента України В. Зеленського до Франції та Німеччини [Електронний ресурс] / А. Потіха // Україна: події, факти, коментарі. – 2019. – № 13. – С. 5–12. – Режим доступу: http://nbuviap.gov.ua/images/ukraine/2019/ukr13.pdf. – Назва з екрану.