Результати першого туру президентських виборів: південний регіон та закордонний виборчий округН. Тарасенко, мол. наук. співроб. СІАЗ НБУВ

Підсумки першого туру виборів Президента Українив Південному регіоніта закордонному виборчому окрузі

 

В Україні 31 березня відбувся перший тур виборів Президента України. У Південному регіоні України вибори відбулися за досить високої, хоча й дещо нижчої, ніж у цілому по країні, явки виборців. Зокрема, в Одеській області на виборчі дільниці прийшло 58,4 % громадян, які мали право голосу, у Херсонській – 57,65 %, у Миколаївській – 60,2 %, у Запорізькій – 64,37 %. Переконливу перемогу у цих областях здобув кандидат на пост Президента В. Зеленський. В Одеській області за нього проголосувало 41,25 % виборців, у Миколаївській – 40,77 %, Запорізькій – 39,70 %, Херсонській – 37,58 %. На другому місці за рівнем довіри виборців у південних областях виявився Ю. Бойко. Його результат в Одеській області становив 21,99 %, у Запорізькій – 18,80 %, Миколаївській – 17,30 %, Херсонській – 15,69 %.

Діючий Президент П. Порошенко зайняв третю позицію в трьох південних областях: Херсонській – 11,53 %, Миколаївській – 9,68 %, Одеській – 9,06 %. У Запорізькій області третє місце посів О. Вілкул з результатом 9,39 %; П. Порошенко з 8,76 % – четверте; Ю. Тимошенко з 8,24 % – п’яте. На Херсонщині Ю. Тимошенко отримала 10,32 %; О. Ляшко – 6,02 %; О. Вілкул – 5,29 %; І. Смешко – 5,05 %. У Миколаївській області за Ю. Тимошенко проголосувало 8,86 %; за О. Вілкула – 5,92 %; за О. Ляшка – 5,75 %. В Одеській за Ю. Тимошенко – 7,98 %; за О. Вілкула – 6,13 % (URL: https://www.bbc.com/ukrainian/features-47747305).

У контексті нижчої за інші регіони явки виборців на Одещині оглядачі зазначають, що низька явка на президентських виборах в Одесі та області це не виняток, а радше норма. І в попередні роки Одеська область належала до найпасивніших за явкою регіонів України. Про це свідчать дані Центральної виборчої комісії України за підсумками виборів 2004, 2010 та 2014 р. Як правило, «байдужішими» до виборів за мешканців Одещини були лише закарпатці.

Цьогорічна передвиборна кампанія в Одесі та області, за оцінками місцевих оглядачів, відбувалася досить мляво: зовнішньої агітації було не багато, а політична реклама в місцевих ЗМІ не така насичена, як в інших регіонах країни. «Ця кампанія на диво тиха й спокійна порівняно з попередньою», – констатує одеський політолог П. Колотвін (URL: https://www.dw.com/uk/виборча-кампанія-в-одесі-чому-так-мляво/a-48019830).

Одеський політолог Я. Католик припускає, що ця відносна пасивність на президентських виборах є своєрідною складовою менталітету одеситів. «Люди часто ставлять собі суто “одеськіˮ запитання: “А що я буду з цього мати?ˮ. Прийду, мовляв, на цю дільницю, витрачу купу часу, а що з цього отримаю? Людей, які розуміють, що від їхнього вибору залежить чимало, – менше», – розмірковує оглядач і додає, що ці президентські вибори не зачіпають напряму інтересів місцевих еліт, тож і відбуваються вони достатньо спокійно. «Коли ж буде парламентська кампанія або тим паче місцеві вибори, де часто пересікаються інтереси, відбуваються конфлікти, тоді можна очікувати і значно вищого рівня агітації, скандалів, навіть можливі фізичні протистояння», – зауважує Я. Католик.

Найпомітнішою в Одесі була агітація двох кандидатів – П. Порошенка та Ю. Тимошенко. Вони використовували традиційні методи – намети, листівки, бігборди. Наявні були й бігборди кандидатів А. Гриценка і В. Зеленського. Агітація кандидатів Ю. Бойка, О. Вілкула та О. Ляшка була розміщена здебільшого на околицях міста і в області. Також усі основні кандидати відвідали Одесу під час передвиборної кампанії.

У день виборів переважна більшість виборчих дільниць в Одеській області відкрилася вчасно, однак на декількох спостерігачі «ОПОРИ» зафіксували порушення вимог законодавства щодо початку роботи ДВК. Згідно з інформацією, яку спостерігачі «ОПОРИ» отримують від окружних виборчих комісій, а також з виборчих дільниць, де спостереження здійснюють спостерігачі «ОПОРИ», виборчі дільниці № 511246, 511292, 511332 (округ № 135, м. Одеса) відкрилися із запізненням на 15–20 хв. На дільниці № 511332 ДВК не встигла завершити підготовче засідання до 8:00, через що голосування розпочалося пізніше. Засідання ДВК № 511246 і 511292 завершилися із запізненням через те, що комісії не могли належним чином організувати розміщення всіх осіб, що мають бути присутніми в приміщенні дільниці під час організації голосування, через малий розмір приміщень (URL: https://izbirkom.org.ua/news/vybory-2019/2019/den-viboriv-na-odeshchini-piat-dilnits-vidkrilisia-iz-zapiznenniam-opora).

Крім того, не відкрилися вчасно дві виборчі дільниці в м. Ізмаїл, бо з’ясувалося, що вони отримали печатки інших комісій, якими вже встигли проштампувати бюлетені. Одна з ДВК такі бюлетені все ж почала видавати людям – пізніше Центрвиборчком своїм окремим рішенням постановив, що ці голоси буде зараховано. Для іншої дільниці терміново надрукували нові бюлетені, і вона розпочала роботу із запізненням на п’ять годин. Проте, як зазначають у Комітеті виборців, на кінцевий результат по Ізмаїлу це не вплинуло (URL: https://podrobnosti.ua/2290870-vibori-prezidenta-jak-golosovali-odesa-harkv-ta-lvv.html).

Також спостерігачам «ОПОРИ» стало відомо про порушення порядку проведення підготовчого засідання ДВК № 510256, що в с. Мирне Біляївського району. ДВК розпочала проведення засідання о 7:08, хоча за ч. 4 ст. 75 Закону України «Про вибори Президента» мала розпочати підготовче засідання не раніше, ніж о 7:15.

На дільниці № 510754 (с. Старостине Роздільнянського району) не вели протокол підготовчого засідання ДВК. Ця ж ДВК на підготовчому засіданні не внесла в протокол про підрахунок голосів на виборчій дільниці кількість виборчих бюлетенів, які отримала ДВК.

На виборчій дільниці № 511096 (м. Одеса) спостерігачі «ОПОРИ» зафіксували неправомірну відмову у видачі виборцю виборчого бюлетеня. Член ДВК, який відповідає за видачу виборчих бюлетенів, вимагав у виборця, внесеного в список виборців на виборчій дільниці, «талон», який підтверджує тимчасову зміну місця голосування без зміни виборчої адреси.

В Одесі виникла ще одна незвична ситуація. На багатьох дільницях спостерігачі скаржилися, що кабінки для голосування не відповідають вимогам. Зокрема, тканина, якою вони були завішані, була надто прозорою й давала можливість навіть розгледіти, яку відмітку ставить виборець у бюлетені. Таким чином, стверджували контролери, порушувалася таємниця голосування.

У Приморському районі Одеси спостерігачі Громадянської мережі «ОПОРА» зафіксували, як виборці фотографують бюлетені. Члени комісії звернулися до поліції за цим фактом. В «ОПОРІ» зазначили, що ст. 7 Закону України «Про вибори Президента» визначає фото або фіксацію своїх результатів як порушення таємниці голосування (URL: https://hromadske.ua/posts/foto-byuleteniv-ta-alkogolne-spyaninnya-na-odeshini-zafiksuvali-porushennya-na-viborah-opora).

На одній з виборчих дільниць Одеси жінка не кинула бюлетень у скриньку, а коли її зупинили члени комісії, то порвала його, зазначивши, що їй немає за кого голосувати. У Подільську Одеської області було зафіксовано перебування члена виборчої комісії в стані алкогольного сп’яніння, про що правоохоронці склали адмінпротокол. Загалом правоохоронці зафіксували понад 50 звернень щодо порушень на виборах по Одеській області.

На Херсонщині, за даними Громадянської мережі «ОПОРА», вибори Президента України відбулися в конкурентних умовах і з дотриманням базових стандартів. Волевиявлення українців у Херсонській області здійснювалося без масових порушень. Зафіксовані випадки порушень законодавства носили поодинокий характер, були пов’язані, скоріше, з некомпетентністю членів комісії, ніж із запланованими акціями. Отже, не стали перешкодою для реалізації громадянами свого права та не вплинули на результати волевиявлення (URL: https://newday.kherson.ua/vibori-na-hersonshhini-den-golosuvannya-projshov-bez-ekscesiv).

Явка в Херсонській області становила 57,65 %. Найвища зафіксована у виборчому окрузі № 182 – 60,18 %, найменша в окрузі № 186 – 54,95 %. За даними, отриманими в комісіях, більшість спеціальних виборчих дільниць демонструють явку на рівні 95–100 %. Виборчий процес і його результати відображають реальний розподіл електоральних симпатій. Так, результати паралельного підрахунку голосів, базуючись на звітах від майже 1 тис. 300 спостерігачів з 99,4 % виборчих дільниць, розподілилися між кандидатами, які набрали найбільшу кількість голосів, таким чином: В. Зеленський – 30,1 %, П. Порошенко – 15,7 %, Ю. Тимошенко – 13,3 %; Ю. Бойко – 11,5 %; А. Гриценко – 6,8 %, І. Смешко – 5,9 %, О. Ляшко – 5,5 %, О. Вілкул – 4,1 %. Кількість недійсних бюлетенів – 1,3 %.

Як зазначають спостерігачі «ОПОРИ», станом на 20:00 31 березня підрозділами Нацполіції було зареєстровано 44 заяви та повідомлення, пов’язані з порушеннями виборчого законодавства: 16 – через відсутність у списках виборців, вісім – розбіжність даних у списках, п’ять – пошкодження бюлетенів, три – незаконна агітація, два – фотографування бюлетенів. У Генічеську складено адмінпротокол за дрібне хуліганство на дільниці. Відкрито кримінальне провадження за пошкодження виборчої документації на ДВК у Нижніх Сірогозах, де штампом «вибув» зіпсували 1 тис. 293 бюлетені. Голова ДВК пояснила, що почула по телебаченню інформацію про зняття з перегонів кандидата на пост Президента О. Мороза, тому розпорядилася поставити відповідний штамп. Лише станом на 11:30 комісія отримала додаткові від ОВК, а безпосередньо голосування розпочалося після 12:00 (URL: https://tyzhden.ua/News/228470).

Спостерігачі «ОПОРИ» зазначили, що робота виборчих комісій на Херсонщині була в цілому організована, більшість ДВК ранкове засідання та відкриття дільниць здійснили вчасно. За винятком ДВК у Херсоні у виправній колонії № 61, яка не відкрилася вчасно, бо на засідання не з’явився голова.

Крім прихованої реклами кандидатів у день виборів у формі бігбордів, було зафіксовано агітаційні матеріали деяких з них. Більшість таких конструкцій не містили вихідних даних.

Під час процесу голосування спостерігачі «ОПОРИ» фіксували фотографування та шматування бюлетенів, конфлікти, пов’язані з відсутністю виборців у списках і через помилки в списках. Невдоволений тим, що його дружини вже вдруге немає в списку, чоловік на виборчій дільниці в Херсоні публічно порвав виборчий бюлетень. Схожі випадки були й на інших округах.

За даними спостерігачів, на одній з виборчих дільниць округу № 182 постійно чергував співробітник охоронної фірми, який мав при собі газовий балончик. Своє тривале перебування на дільниці від пояснив тим, що прибув сюди для «посилення». Після зауваження голови ДВК і представника «ОПОРИ» чоловіка попросили залишити приміщення для голосування.

У Скадовську члени однієї з ДВК самі визначили, які з кандидатів є технічними, а які потребують голосів виборців, і відклали в сторону плакати технічних кандидатів та розвісили всіх інших (URL: https://www.rbc.ua/ukr/news/kiu-fiksiruet-narusheniya-uchastkah-bolshinstve-1554018845.html).

Було зафіксовано і випадки перешкоджання роботі офіційних спостерігачів. Зокрема, на виборчих дільницях у с. Станіславі (Білозерський район) і в м. Каховка (ДВК № 650576), де члени комісій не давали змоги спостерігачам фотографувати.

Згідно з даними Єдиного державного реєстру судових рішень і з інформацією з інших джерел відомо про 10 справ, пов’язаних з виборами Президента України, які розглянули суди в Херсонській області, зазначили спостерігачі. З них п’ять стосуються розміщення агітматеріалів без вихідних даних; по дві справи (м. Каховка) Каховський міськрайонний суд визнав порушників винними та прийняв рішення про покарання штрафом у розмірі 51 грн, а також зобов’язав їх компенсувати судові витрати, що перевищують 380 грн. Судові справи розглядалися також у Скадовському, Цюрупинському, Генічеському райсудах, Херсонському міському суді. Останній прийняв дві ухвали щодо уточнення списків виборців.

Представники «ОПОРИ» під час прес-конференції продемонстрували відео, на якому зафіксовано момент гострих баталій, влаштованих на дільниці членами комісій по відношенню до спостерігача «ОПОРИ». При цьому зазначалося, що рівень підготовки членів виборчих комісій бажає бути кращим. У деяких випадках вони радилися щодо процедурних питань зі спостерігачами від партій і ГО (подеколи ті брали ініціативу у власні руки), однак і рівень їхньої підготовки здебільшого не відповідав існуючим вимогам. Звідси і велика кількість уточнюючих протоколів. Вочевидь було схоже, що, замість захисту законних прав громадян і запобігання порушенням, громадські спостерігачі просто самоусувалися до моменту отримання копій протоколів (URL: https://newday.kherson.ua/vibori-na-hersonshhini-den-golosuvannya-projshov-bez-ekscesiv).

На території Херсонщини участь у виборах на пост Президента брали також жителі окупованого Криму, які попередньо зареєструвалися на зручних для них виборчих дільницях. За даними прокуратури Автономної Республіки Крим і Севастополя, бажання голосувати на президентських виборах виявило понад 5 тис. 500 кримчан. Найбільше кримчан вирішили проголосувати в Києві – 1 тис. 826 осіб. Ще 696 осіб зареєструвалися для голосування в Київській області. У сусідній з Кримом Херсонській області вирішило голосувати 412 осіб, у Львівській – 411, у Дніпропетровській – 290 осіб. Ці цифри насправді є більшими, вважає генеральний директор Комітету виборців України О. Кошель. За його словами, багато кримчан після анексії були змушені «покинути свої будинки, наразі перебувають за кордоном і голосують там» (URL: https://www.stopfake.org/uk/fejk-krymchany-proignoruvaly-vybory-prezydenta-ukrayiny).

Згідно з Державним реєстром виборців, у Криму налічується 1 510 776 громадян України, які мають право голосувати. Таким чином, для голосування на території материкової України зареєструвалися 0,37 % виборців з окупованого Криму (https://ukr.lb.ua/society/2019/03/29/423260_ponad_55_tis_zhiteliv_krimu_
zminili.html).

На території Херсонської області кримчани, крім обласного центру, голосували в найближчих до умовного адміністративного кордону районах – у Генічеському, Чаплинському та м. Каланчак. Перешкод при виїзді з півострова на материкову Україну не було, кажуть кримчани. Запитували тільки, куди та з якою метою прямують. «Перешкод не було, але можуть бути прискіпливі перевірки на зворотному шляху. Допитувалися таки на кордоні, куди їдемо, з якою метою. Ніхто не говорив, що їдемо на вибори. Говорили, що так… у гості», – говорили жителі Криму українським журналістам.

Натомість помічник начальника Херсонського прикордонного загону І. Шевцов повідомив, що за отриманою прикордонниками інформацією «співробітники ФСБ Росії здійснюють опитування громадян: чи вони братимуть участь в голосуванні, за якого кандидата віддаватимуть свій голос?» (URL: https://ukr.segodnya.ua/regions/krym/kak-golosovali-zhiteli-anneksirovannogo-kryma-na-vyborah-prezidenta-ukrainy-1245444.html).

Радник глави Державної прикордонної служби України О. Слободян 31 березня повідомив, що ФСБ Росії перешкоджає виїзду жителів анексованого Криму на материкову частину України. За його інформацією, поведінка російських силовиків пов’язана з президентськими виборами. «Ми отримали інформацію, що прикордонники країни-окупанта зупиняють українців, які їдуть на материк, ставлять їм запитання щодо мети поїздки. У нас немає інформації, чи повернули вони когось з тих, хто заявив, що він їде голосувати, але з великою часткою ймовірності можна припустити, що вони не дають проголосувати», – підкреслив О. Слободян.

Водночас депутат Державної думи Росії (колишній український депутат Севастопольської міської ради) Д. Бєлік у своєму інтерв’ю виданню «Комсомольская правда» заявив, що українське голосування не цікавить кримчан – саме тому на адміністративному кордоні з півостровом «жодних черг і підвищеного трафіку автомобілів на пропускних пунктах не спостерігається». Ніхто з мешканців анексованого Криму не захотів узяти участь у виборах Президента України, повідомив він 31 березня.

У Миколаївській області було зафіксовано порушення, пов’язані з початком роботи виборчих комісій. Зокрема, на окрузі № 128, дільниці № 480830 о 08:07 комісія ще не закінчила ранкове підготовче засідання, не було вкинуто контрольні листи в скриньки для голосування, але при цьому дільницю відкрили для виборців. Коли комісія ще підписувала контрольні талони, уже було розпочато видачу бюлетенів для голосування. Частина виборців проголосувала й чекала завершення процедур із заповненими бюлетенями. «На цього ж окрузі дільниця № 480868 не відкрилася вчасно через відсутність кворуму. ОВК № 128 було прийнято рішення про дострокове припинення повноважень члена комісії та призначення нового», – повідомили у КВУ (URL: https://www.rbc.ua/ukr/news/kiu-fiksiruet-narusheniya-uchastkah-bolshinstve-1554018845.html).

За підсумками голосування на виборах Президента України в Миколаївській області було порушено дві кримінальні справи за порушення таємниці голосування. Виборці сфотографували свої заповнені бюлетені. Поліції, яку викликали спостерігачі, вони пояснили, що зробили це «на пам’ять». Один такий випадок стався в Інгульському районі Миколаєва. Інший – в одному із селищ Миколаївського району.

Крім того, правоохоронці склали два адміністративні протоколи, один з яких дрібне хуліганство. Чоловік у черзі на отримання бюлетенів посварився з жінкою і вирвав у неї з рук бюлетень. Правопорушнику здалося, що жінка порушила чергу, але згодом, щоправда, з’ясувалося, що він узагалі переплутав адресний стіл. Утім від адмінпротоколу та штрафу за дрібне хуліганство це його вже не врятувало.

Другий адмінпротокол, який склали миколаївські поліцейські, – «Завідомо неправдивий виклик спецслужб». Чоловікові здалося, що на дільниці відбувається підкуп виборців. Утім, коли правоохоронці прибули на місце, жодного підтвердження своїх слів чоловік не надав. Однак жінку, яка винесла протокол з дільниці, вирішили не карати, адже вона не могла усвідомити, що з ним робити, і вирішила, що бюлетень треба забрати додому.

У цілому ж правоохоронці зареєстрували 66 повідомлень про можливі порушення виборчого законодавства. Із частиною ще розбираються, утім усі порушення незначні, говорять у прес-службі поліції.

Наймасовішою проблемою в Миколаєві стало голосування за ID-карткою без довідки про прописку. Утім наймасовіша вона лише порівняно з іншими, адже декілька таких випадків трапилося лише на одній дільниці. Голова дільничної комісії не могла усвідомити, як можна жити й голосувати, не маючи довідки про прописку. Згодом жінці роз’яснили її помилку, вказавши на постанову ЦВК № 268, яка прямо дозволяє голосувати лише за наявністю самої ID-картки.

Загалом же, на думку і спостерігачів, і членів комісій, і самих виборців, волевиявлення в Миколаєві відбулося спокійно, без чисельних грубих порушень. Усі дільниці закрилися рівно о 20:00. Але вже о 20:20 один зі штабів кандидатів на пост Президента повідомив про виявлене грубе порушення. На дільниці № 480810 по 128 виборчому округу члени комісії підписали 19 протоколів ще до закінчення голосування, що вважається грубим порушенням виборчого законодавства (URL: https://prm.ua/vibori-na-mikolayivshhini-vidkrito-dvi-kriminalnih-spravi).

У Запорізькій області грубих порушень у день голосування не зафіксовано. Разом з тим Комітет виборців України (КВУ) фіксував помилки в роботі дільничних виборчих комісій. Зокрема, в окрузі № 78, дільниця № 230266, спостерігачі КВУ повідомили, що члени комісії частково заповнили протокол про підрахунок голосів виборців ще до закінчення голосування (URL: https://www.radiosvoboda.org/a/vybory-2019-pidsumky-holosuvannia/29853013.html).

Крім того, КВУ вказує на проблему зі списками виборців. Деякі виборці не змогли знайти себе в списках, хоча запрошення отримали.

Спостерігачі КВУ повідомляють і про кілька випадків, коли виборці рвали або псували бюлетені. У Запорізькій області (округ № 74, дільниця № 230905) виборець навмисно показово зірвав пломбу зі скриньки для голосування.

В ефірі прес-центру штабу П. Порошенка відбулося пряме включення із Запоріжжя, під час якого народний депутат, голова Запорізької територіальної організації партії «Блок П. Порошенка “Солідарність”» І. Артюшенко повідомив, як голосують мешканці регіону та які порушення зафіксували станом на 18:00. «Усі дільниці працюють на цей момент у штатному режимі, але був помічений ряд порушень. Так, у Гуляйпільському районі зафіксовано підвіз виборців з боку представників штабу Тимошенко. Як повідомили спостерігачі дільниці № 230161 на 82 окрузі, “перевізникиˮ доставляли мешканців району на автомобілі, а після голосування вимагали від них фото заповненого бюлетеню. Інформацію підтвердила жінка, яка перебувала в автівці» – зазначив парламентар.

І. Артюшенко заявив, що на дільниці № 230988 на 76 окрузі в м. Запоріжжя член ДВК від кандидата Р. Ригованова видала виборцю 10 бюлетенів замість одного. «Після того як порушення помітили, голова комісії вилучила зайві дев’ять бюлетенів у виборця. На місце події була викликана поліція. Також на дільниці № 231105 на 77 окрузі була зафіксована спроба виносу бюлетеня за межі виборчої дільниці. За всіма фактами порушень було направлено звернення до правоохоронних органів і складено акти про порушення», – наголосив народний депутат. І. Артюшенко повідомив, що станом на 18:00 у Запорізькій області зафіксовано 24 порушення (URL: http://zaporizhia.solydarnist.org/?p=14917).

У с. Роза Запорізької області зафіксовано підвезення виборців на виборчу дільницю, повідомили 31 березня в Громадській мережі «ОПОРА». «Під час голосування у с. Роза Бердянського району зафіксовано підвіз місцевих мешканців до дільниці. За словами водія транспорту, послугу організував керівник Бердянської міської організації Опозиційного блоку, депутат Бердянської міської ради С. Путря», – ідеться в повідомленні. Також водій пояснив, що в такий спосіб було «надано допомогу людям, яким складно було дістатися пішки до дільниць, щоб скористатися своїм виборчим правом». За приблизними підрахунками, в автобусі перебувало 68 пасажирів. У салоні транспорту агітаційних матеріалів не помічено. Роз’яснення водія щодо ситуації зафіксовано поліцією (повідомили  https://www.oporaua.org
/news/vybory/vybory-prezydenta/vybory-prezydenta-2019/17302-pidviz-vibortsiv-do-dilnitsi-u-zaporizkii-oblasti).

Станом на 10:00 1 квітня до поліції Запорізької області надійшло 57 повідомлень про можливі порушення законодавства під час голосування. За всіма повідомленнями поліцейськими проводяться ретельні перевірки. Так, за двома подіями відкрито кримінальні провадження: за фактом видачі 10 бюлетенів у Вознесенівському районі Запоріжжя відкрито кримінальне провадження за ознаками ч. 1 ст. 1581 («Незаконне використання виборчого бюлетеня, бюлетеня для голосування на референдумі, голосування виборцем, учасником референдуму більше ніж один раз») Кримінального кодексу України; за фактом видачі бюлетеня іншій особі в Дніпровському районі Запоріжжя відкрито кримінальне провадження за ознаками ч. 1 ст. 158 («Надання неправдивих відомостей до органу ведення Державного реєстру виборців або фальсифікація виборчих документів, документів референдуму, підсумків голосування або відомостей Державного реєстру виборців») Кримінального кодексу України.

Крім того, за фактами пошкодження бюлетенів складено чотири адміністративні протоколи за ознаками ст. 173 («Дрібне хуліганство») Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Також із зареєстрованих є шість фактів незаконної агітації, два повідомлення про нібито підкуп виборців, дев’ять фактів фотографування бюлетенів, один факт пошкодження пломби виборчої скриньки (URL:   https://polvisti.com/2019/04/politsiia-pro-vybory-u-zaporiz-kiy-oblasti-vidkryto-2-kryminal-nykh-provadzhennia-ta-skladeno-4-administratyvnykh-protokoly).

Вибори Президента України відбувалися також у закордонному виборчому окрузі. Він нараховував 101 виборчу дільницю у 72 країнах світу, де мали змогу проголосувати майже 500 тис. українських громадян. Дев’яносто дев’ять дільниць було створено при посольствах і консульствах України, ще дві – сформовано при військових частинах, дислокованих за межами України (у Демократичній Республіці Конго та Косово). У переважній більшості країн працювало по одній виборчій дільниці. Найбільше – п’ять дільниць – було в Німеччині; чотири – у США, Італії та Польщі, по три – у Канаді, Туреччині та Іспанії, по дві – у Чехії, Угорщині, Португалії, Білорусі, Молдові, Сербії, Великій Британії, Греції, Китаї, ОАЕ. Натомість при українських дипломатичних місіях у Росії вибори не проводилися, але українці, які постійно проживають на території Росії, могли проголосувати в посольствах України в Казахстані, Грузії, Фінляндії. 

У першому турі виборів Президента цього року на закордонних виборчих дільницях проголосувало 55 тис. українців що значно менше, ніж у 2014 р. (73 тис.) (URL: https://www.cvk.gov.ua/pls/vp2019/wp312pt001f01=
719.html). Закордонні виборці здебільшого висловили підтримку діючому Президенту України П. Порошенку. Його підтримали близько 40 % українців, що проживають у 53 країнах. Найбільше голосів за П. Порошенка віддали українці в Австралії, Ірландії, Нідерландах, Норвегії, Таїланді, США та Швейцарії – майже 60 % підтримки. На другому місці В. Зеленський, він лідирує у 17 країнах: Грузії, Киргизстані, Латвії, Білорусі, Вірменії, Туркменістані, Польщі, Сербії, Словаччині, Чехії та Угорщині, а також у Республіці Конго, Королівстві Йордан, Катарі, Перу, Бразилії та Кубі. Натомість в Естонії та Молдові більшість українців підтримали Ю. Бойка.
Ю. Тимошенко не виграла на жодній закордонній дільниці (URL: https://www.pravda.com.ua/articles/2019/04/1/7211006).

Першим розпочалося й закінчилося голосування на виборах Президента України на закордонній виборчій дільниці № 900001, яка розташована на території Посольства України в Австралії (м. Канберра). За даними Центральної виборчої комісії, голосування в Австралії закінчилося о 12:00 31 березня за київським часом. «До списку виборців на цій дільниці було включено 1 тис. 737 осіб. Виборчі бюлетені для голосування отримало 125 виборців, що становило 7,2 % від включених до списку виборців», – повідомили в ЦВК.

У голосуванні на станції «Академік Вернадський» в Арктиці взяли участь 34 громадянина – 11 учасників XXIII Української антарктичної експедиції та 23 члени сезонного загону науковців, які нині перебувають на станції. «О 15:40 за Києвом скан-копію протоколу за результатами голосування було відправлено через Інтернет до Центральної виборчої комісії. Оригінали бюлетенів і протоколу опечатані та будуть передані до ЦВК після ротації постійної антарктичної експедиції, приблизно в другій половині квітня 2019 р.», – ідеться в повідомленні ЦВК.

Висока активність спостерігалася і в Нью-Йорку (США). Тут люди зібралися біля дільниці за годину до відкриття дільниці – о 7:00.

У Берліні (Німеччина) голосування на президентських виборах завершилося без жодних інцидентів. За інформацією ДВК, свій голос за майбутнього главу держави віддало 1 тис. 787 українців.

В Італії відкрито чотири виборчі дільниці: дві в Мілані, по одній – у Римі та Неаполі. На римській дільниці зареєструвалося трохи більше 8 тис. виборців, а загалом по Італії – приблизно 23 тис., що становить близько 10 % від усіх зареєстрованих на Апеннінах громадян України. За оцінками оглядачів, голосування в Римі було організовано надзвичайно чітко та зручно для виборців, яким допомагали майже 50 волонтерів. Головною перепоною для участі в нинішніх виборах для більшості громадян України, які проживають в Італії та в інших країнах, стало те, що для голосування потрібно з’явитися на консульства особисто двічі – для реєстрації та для власне голосування, а щоб дістатися до дільниць, потрібно долати значні відстані.

У Варшаві (Польща) у списку виборців було майже 17 тис. українців. Протягом березня щодня на дільницю з’являлося не менше сотні громадян з метою зареєструватися в списку виборців. Працівники посольства, які приймали заяви, підтверджували, що раніше такої зацікавленості виборами не було. У результаті 31 березня у Варшаві проголосувало понад 4 тис. осіб (удвічі більше, ніж на виборах 2014 р.). У момент піку черга до дверей посольства розтяглася на кількасот метрів. Вона сягнула одного з будинків Міністерства закордонних справ Польщі, який розташовано на тій самій вулиці, що й українське посольство. Шлях від кінця черги до кабіни для голосування в приміщенні посольства, залежно від пори дня, міг тягнутися аж до двох годин.

Члени виборчої комісії керували чергою досить ефективно. Віднаходження «свого» столу зі списками виборців та отримання бюлетеню займало лише кілька хвилин. Перед 20:00 за місцевим часом посол А. Дещиця прийняв рішення про те, що всі, хто ще залишався в черзі, зможуть проголосувати. Для цього присутніх запросили на територію посольства (таким чином виконувалася норма про те, що всі виборці, які потрапили на територію дільниці до її закриття, могли проголосувати).

Трійка лідерів на варшавській дільниці така: В. Зеленський – 1 тис. 520 голосів, П. Порошенко – 1 тис. 379, А. Гриценко – 495. Ю. Тимошенко отримала лише 151 голос, менше за І. Смешка (260 голосів), Р. Кошулинського (166 голосів), С. Таруту (156).

Попри значний ажіотаж на дільниці у Варшаві, головний висновок голосування в першому турі зводиться до того, що більшість українських громадян у Польщі у виборах участі не брала. За різними оцінками, у країні більш-менш тривалі відрізки часу перебувають близько 1 млн українців з правом голосу, а участь в голосуванні на чотирьох дільницях у Польщі взяло близько 10 тис. людей.

Отже, вибори в південних областях України та закордонному виборчому окрузі відбулися за досить високої явки виборців і з незначною кількістю порушень, які не вплинули на результат волевиявлення. Спостерігачі оцінили виборчий процес як вільний і прозорий, визнали вибори такими, що відбулися. Переможцем першого туру голосування в Південному окрузі України став кандидат на пост Президента В. Зеленський, на другому місці – Ю. Бойко, на третьому – П. Порошенко. Діючий Президент водночас став лідером симпатій закордонних виборців.

 

Тарасенко Н. Підсумки першого туру виборів Президента України в Південному регіоні та закордонному виборчому окрузі [Електронний ресурс] / Н. Тарасенко // Україна: події, факти,  коментарі. – 2019. – № 7. – С. 3–14. – Режим доступу: http://nbuviap.gov.ua/images/ukraine/2019/ukr7.pdf. – Назва з екрану.