А. Потіха, наук. співроб. СІАЗ НБУВ

Відносини України та США на сучасному етапі в оцінках політиківі експертів

 

В Україні реалістично оцінюють значення України для Сполучених Штатів Америки і сподіваються на поглиблення співпраці з цим стратегічним партнером. При цьому є розуміння, що в США розглядають Україну у більш широкому європейському контексті, а не як самостійного гравця. Україна важлива для США тому, що європейська безпека важлива. Україна також становить інтерес як модель успішного реформування та демократичного розвитку для інших країн регіону, включно з Росією. Але,  якщо довіра з американського боку будується на спроможності виконувати взяті на себе зобов’язання в рамках боротьби з корупцією, то з боку України –  у рамках спроможності США захистити територіальну цілісність і суверенітет України.

2017 р. приніс Україні як позитивні, так і негативні події, але все ж таки, якщо порівнювати рік, що минув, з 2016 р., то він був не таким складним для нашої держави, як попередній, попри ряд політичних скандалів, які відбулися наприкінці осені та на початку зими. Наприкінці 2016 р. багато хто, як в Україні, так і в Європі та США, були шоковані несподіваною перемогою Д. Трампа на президентських виборах, риторику та частину передвиборних обіцянок якого сприймали досить негативно. Його сприймали як ледь не проросійським кандидатом через його заяви про те, що США лише виграє, якщо матиме хороші відносини з Росією і те, що він припускав зняття антиросійських санкцій, а також обіцяв переглянути відносини з НАТО та ЄС (URL: http://www.proselo.com.ua/politichni-pidsumki-roku-dlya-ukra%D1%97ni/. 2018. 8.01).

Проте, як інформують ЗМІ, ці побоювання розвіюються. Натомість влітку та восени відбулися дві зустрічі між Д. Трампом та П. Порошенком, під час яких обговорювалися проблеми співробітництва двох країн. Після цих зустрічей напруження у відносинах зменшилось. Україна почала купувати американське вугілля, а в грудні Трамп підтримав оборонний бюджет США на 2018 р., де Україні виділяється 350 млн дол. допомоги в тому числі на летальну зброю, що при Обамі здавалося неможливим. Зокрема,  було прийняте важливе рішення про поставку протитанкових ракетних комплексів в Україну.

Президент України П. Порошенко назвав відносини зі Сполученими Штатами Америки хорошими, незважаючи на деякі розбіжності.

Як відомо, у Давосі не відбулася зустріч П. Порошенка з Д. Трампом, натомість  Президент України зустрівся з  держсекретарем США Р. Тіллерсоном і обговорив з ним питання розміщення миротворчого контингенту на Донбасі.

У свою чергу голова Міністерства закордонних справ України П. Клімкін заявив, що українсько-американські відносини перебувають на висоті. «Я вважаю, що це дійсно відносини між союзниками. Минулого року було дуже багато контактів, у тому числі контактів на високому рівні. Хочу сказати, що характер усіх контактів був реально дружнім, а не тільки союзницьким: і зміст, і атмосфера», – наголосив голова МЗС (URL: https://ukr.lb.ua/world/2018/01/22/387867_ukrainskoamerikanski_
vidnosini.html. 2018. 22.01).

За його словами,  другим важливим аспектом є співпраця в галузі безпеки: тренування, постачання військового устаткування, зокрема кілька ключових рішень, у тому числі про постачання летального озброєння Україні. «Це має важливе символічне значення, але й дуже важливе практичне значення: воно дає Росії безумовний сигнал, що все те, що Росія, безумовно, робить і, безумовно, планує, отримає відсіч, у тому числі за допомогою американської зброї», – зазначив П. Клімкін.

Третім аспектом співпраці США з Україною міністр назвав публікацію  нового пакета американських санкцій проти Росії. «Дуже важливо використовувати цей тиск на Росію, щоб працювати для деокупації Донбасу і деокупації Криму», – підкреслив глава МЗС.

Посол України в США В. Чалий також вважає, що відносини США і України розвиваються динамічно і мають хороші перспективи. Зокрема, на зустрічі з помічником Держсекретаря США з консульських питань К. Рішем він обговорив пріоритетні напрями українсько-американських двосторонніх відносин.

За словами В. Чалого, на тлі динамічного розвитку відносин України і Сполучених Штатів у політичній, економічній, безпековій сфері, подальший розвиток контактів між людьми і лібералізація режиму поїздок громадян набуває особливо важливого значення, і Україна зацікавлена в реалізації конкретних кроків у цьому напрямі. Як інформують ЗМІ,  під час зустрічі  сторони обговорили подальшу лібералізацію візового режиму між Україною та США, забезпечення прав та інтересів усиновлених дітей-громадян України в США, окремі питання захисту прав українських громадян. Зі свого боку К. Ріш висловив готовність до активізації двостороннього діалогу.

У відомстві закордонних справ України  сподіваються, що Вашингтон продовжить робити кроки для підтримання суверенітету і територіальної цілісності України, зокрема передбачені положеннями Закону «Про протидію противникам США за допомогою санкцій».

Як зазначають представники МЗС, закон від 2017 р. «Протидія противникам Америки через санкції» (CAATSA) передбачає подальше посилення санкційного режиму проти РФ, включаючи запровадження додаткових санкцій проти російських спеціальних проектів з видобутку нафти, фінансових установ, проявів корупції в РФ, порушників прав людини, російського оборонного та розвідувального секторів, розвитку російських енергетичних трубопроводів та приватизації.

За інформацією ЗМІ, 29 січня 2018 р. Мінфін США оприлюднив передбачений новим законом про санкції «кремлівський список», до якого  увійшли 96 великих бізнесменів, які мають статки понад 1 млрд дол., а також 114 чиновників і голів держкомпаній.

Закон «Про протидію противникам США за допомогою санкцій» (Countering America's Adversaries Through Sanctions Act; CAATSA) зобов’язує міністра фінансів США подати до конгресу доповідь щодо антиросійських санкцій після консультацій з директором національної розвідки та державним секретарем. У додатку до доповіді, який залишиться засекреченим, можуть бути особи з меншими статками, які не належать до числа найвищих посадових осіб. Окремою його частиною є список підприємств, що мають частку держави понад 25% і виручку більше ніж 2 млрд дол.

Щоправда, невідомо, як це вплине на відносини США і України, адже в Росії заявляють, що такі дії американців не примусять росіян поступитися в принципових питаннях. А Крим і Донбас є надто принциповими питаннями. Зокрема, Росія вже не виключає можливість розгортання миротворчої місії ООН по всій території в Донбасі, включаючи російсько-український кордон, але все ж наполягає на врахуванні інтересів лідерів ОРДЛО. Як зазначив спеціальний представник США з питань України К. Волкер, є бажання вбачати ширший мандат для миротворчих сил, ніж лише захист спостерігачів, включаючи доступ до усієї території конфлікту, у тому числі прилеглої до міжнародного кордону.

При цьому американський дипломат зазначив, що цього разу під час його переговорів із Сурковим у Дубаї 26 січня російська сторона була більш відкритою в питанні розміщення миротворців в Донбасі. «Ми не представили конкретний план. Ми мали дискусію, як це можна реалізувати на практиці. Ви повинні мати миротворчі сили на всій території, відтак, лише за такої умови буде можливість провести вибори. І це буде одним із завдань миротворчих сил, щоб забезпечити безпеку виборів», – наголосив  спецпредставник США по Україні (URL: https://www.5.ua/polityka/volker-rosiia-vzhe-ne-vykliuchaie-rozghortannia-myrotvorchoi-misii-po-vsii-terytorii-na-donbasi-163998.html. 2018. 30.01).

Разом з тим, за словами К. Волкера, російська сторона пов’язує цю проблему з виконанням Києвом політичних пунктів Мінських домовленостей. У свою чергу Україна вимагає від РФ спочатку повного виконання безпекового блоку домовленостей, включаючи повне припинення вогню та виведення російських військ з Донбасу.

К. Волкер уточнив, що Росія не повністю погоджується з пропозиціями США і назвав неприйнятним російський проект резолюції про розміщення миротворців в ОРДЛО. «Росія запропонувала іншу концепцію – так звану захисну силу, яка оберігала б тільки спостерігачів ОБСЄ. Контроль за кордоном вона не передбачає. Тому нескінченний потік російських сил і озброєння через міжнародний кордон тривав би», – зазначив К. Волкер (URL: https://www.pravda.com.ua/news/2018/01/29/7169846/. 2018. 29.01).

Він підкреслив, що США не можуть погодитися з такою пропозицією. «Така концепція не забезпечить безпеку, а лише поглибить конфлікт. І жодна країна, що надає війська, не захоче опинитися в такій ситуації: коли є відкритий кордон та маріонеткові угруповання», – наголосив К. Волкер. На його думку, відновлення контролю над українсько-російським кордоном зможе створити передумови для реалізації Мінських домовленостей.

Крім того, К. Волкер передав помічнику президента Росії В. Суркову список з іменами українських заручників, яких необхідно долучити для обміну.

К. Волкер також повідомив, що зустрівся із звільненими п’ятьма заручниками. «Я повідомив деякі конкретні імена, які були надані мені  заручниками, коли я зустрів їх у Києві, щоби ідентифікувати багатьох людей, які все ще утримуються в неволі», – пояснив спецпредставник США (URL: https://www.pravda.com.ua/news/2018/01/29/7169946/. 2018. 29.01). При цьому він  зазначив, що не може говорити про конкретні часові рамки наступного обміну або кількості заручників, яких можуть обміняти. «Це те, я знаю, над чим відбувається робота у Тристоронній контактній групі та в рамках інших каналів, але я хочу підкреслити, що я порушував це питання та наполегливо закликав, щоби були подальші обміни, і пан Сурков взяв до відома це», – наголосив К. Волкер.

На його переконання, Росія відіграє ключову роль у конфлікті в Донбасі і має погодитися припинити його. «Дуже важливо комунікувати з РФ напряму. Вона відіграє ключову роль у цьому конфлікті. І якщо ми хочемо його вирішити, потрібно працювати з Росією. Вона повинна погодитися припинити конфлікт, тож діалог – дуже важливий», – заявив він (URL: https://www.pravda.com.ua/news/2018/01/28/7169839/. 2018. 28.01). При цьому він наголосив, що не так важливо, у яких питаннях є порозуміння з РФ, як те, у чому існують розбіжності. К. Волкер наголосив, що за міжнародними законами Мінські угоди вважаються дійсними і «виклик – у тому, як їх імплементувати».

Також він зазначив, що «не чув, щоб Росія називала себе миротворцем щодо України». «Вони кажуть, що не беруть безпосередньої участі (у конфлікті), що це (бойовики) – російські добровольці, які перейшли кордон, щоб допомогти місцевим сепаратистам, які боряться за власні цілі в Україні. Але ми знаємо протилежне і бачили на власні очі, що це – некоректний опис того, що відбувається», – заявив К. Волкер. За його словами, Росія дала вказівку, контролювала і посприяла цьому із самого початку, проте вона відкидає таку участь.

Натомість росіяни мають протилежну точку зору, але запевняють, що будуть вивчати пропозиції американської сторони щодо України. Зокрема, прес-секретар президента РФ Д. Пєсков зазначив, що тепер Москва буде аналізувати пропозиції американців, які були озвучені на зустрічі (URL: https://www.segodnya.ua/world/russia/peregovory-volkera-i-surkova-po-ukraine-v-kremle-zayavili-o-sovpadenii-mneniy--1109347.html. 2018.  29.01).

Не всі в Україні погоджуються з твердженням представників влади про успіхи у відносинах нашої країни і США. Вони наголошують на тому, що через прорахунки української влади американці досить насторожено ставляться до України. Показовим, на їхню думку, стала відмова Д. Трампа зустрітись із П. Порошенком у Давосі. Як зазначив політолог П. Олещук,
Д. Трамп зустрічається з президентом Руанди і не зустрічається з президентом України, тому що менше цікавиться Україною, ніж більш перспективною африканською країною.

Політолог, директор Фонду «Українська політика» К. Бондаренко також вважає, що Руанда, країна з найбільш динамічним розвитком в Африці, більше зацікавила Д. Трампа. Адже це країна передбачувана і стабільніша, ніж Україна. «Зараз Руанда в своїх зовнішньополітичних пріоритетах коливається між США і Китаєм. А тепер скажіть чесно: на місці Трампа, маючи обмеження в часі і вільних півгодини, ви б особисто з ким зустрілися – з диктатором Руанди або диктатором України?» – підкреслив політолог (URL: https://rian.com.ua/analytics/20180129/1031773699/Poroshenko-Davos-milliarder-stat-mir-luzer.html.  2018. 29.01).

Подібну точку зору висловили політичний експерт Ю. Романенко, політолог М. Павлів та ще низка експертів і політиків, які наголошують, що Україна за роки незалежності зробила так мало у своєму розвитку, що викликає більше занепокоєння, ніж інтересу.

Народний депутат України С. Власенко конкретизував відмову Д. Трампа від зустрічі з П. Порошенком недостатніми діями української влади в боротьбі з корупцією. «Те, що відбувається з країною, в мене вселяє дуже велике занепокоєння. За останні 3 роки країна зробила величезний крок назад незважаючи на те, що кожен день в ефірах провладних каналів розповідають, які у нас відбуваються реформи. На жаль це всі вже розуміють, не тільки українські громадяни, а й іноземні партнери. Зокрема, на форумі в Давосі президент Трамп відмовився від зустрічі з Порошенком, розуміючи, що відбувається в країні з корупцією Президента і його оточення. Зверніть увагу, за великий проміжок часу у Порошенка не було серйозних міжнародних зустрічей і візитів», – зазначив С. Власенко (URL: https://zik.ua/ru/news/2018/01/30/vlasenko_obyasnyl_chto_oznachaet_
otkaz_trampa_vstretytsya_s_poroshenko_1254649. 2018. 30.01).

Зазвичай представники опозиції жорстко критикують владу, не враховуючи досягнень влади, а лише акцентують увагу на негативних моментах. І вважати, що відносини США і України погіршилися, немає підстав. Як зазначив держсекретар США Р. Тіллерсон під час розмови з П. Порошенком,  Д. Трамп хотів з ним зустрітися, але йому не вистачило часу і він відбув до Вашингтона (URL: https://zik.ua/ru/news/2018/01/27/tyllerson_nazval_prychynu_
pochemu_tramp_y_poroshenko_ne_vstretylys_v_davose_1253229. 2018. 27.01).

Перед Д. Трампом стоять складні завдання, вирішення яких вимагає значних зусиль. Він  позиціонує себе як захисник економічного благополуччя американців, при цьому потреби робітничого класу у нього займають особливе місце. Головну загрозу для громадян США президент вбачає у несправедливій торговій політиці партнерів, в угодах про вільну торгівлю і в постановах, які обмежують бізнес загалом.

Політолог і американіст М. Ратніков, аналізуючи перший рік роботи команди Трампа, робить акцент на кадровій політиці. Створюючи свою команду, Д. Трамп проявляє гнучкість і динамізм.  Характеризуючи загальний  стан справ у США, М. Ратніков вказує, що країна стала більш поляризованою всередині. «Трамп ламає плітекономіку  богемної буржуазії. Він безжально ріже всі екологічні програми, він скорочує всі види державних грантів для громадянських активістів. Це все були фінансові потоки, на яких жили люди. Це не може їх не дратувати. Фактично ми спостерігаємо черговий консервативний поворот», – зазначив експерт (URL: https://vesti-ukr.com/mir/264347-kakimi-skandalami-pervyj-hod-prezidentstva-trampa-i-kakie-strakhi-ne-sbylis. 2017. 8.11).

На цьому тлі важливо розуміти, що відбувається з рейтингом довіри до Д. Трампа. Принциповою його відмінністю від попередників є те, що за весь час спостережень він має найвищий рівень довіри громадськості в економічній сфері і одночасно низький рівень політичної підтримки. Тому не дивно, що в Д. Трампа не вистачає часу на політичні дискусії.

Щодо ставлення  США до України, то як зазначив посол США в Росії Д. Хантсман, Україна критично важлива для відновлення відносин Росії зі США.

Разом з тимамериканський дипломат звертає увагу на недостатні кроки української влади в подоланні кризи.За його словами, багато американців дуже уважно стежили за вторгненням в Україну, ця тема постійно була в новинах, і саме в цій проблемі ключ до виходу з-під санкцій, хоча б частково. «Ситуація в Україні представляє певні труднощі, особливо тому, що помітного прогресу тут ми не бачимо. Саме Україна, можливо, єдина така важлива тема, яка могла б вдихнути нове життя у двосторонні відносини Москви і Вашингтона. Принаймні таке зараз сприйняття в США», – наголосив Д.Хантсман (URL: https://espreso.tv/news/2017/12/04/ukrayina_krytychno_vazhlyva_
dlya_vidnovlennya_vidnosyn_ssha_i_rosiyi_posol. 2017. 4.12).

При цьому він заявив, що довіра між Росією та США зараз на нулі. «Довіра просто на нулі. А довіра – це передумова для спільної роботи і просування вперед у відносинах як між людьми, так і між країнами», – підкреслив дипломат.

Глава міністерства оборони США Д. Меттіс на переговорах з міністром оборони України С. Полтораком також звернув увагу на недоліки в проведенні реформ і зазначив, що США очікує прийняття в Україні закону про національну безпеку, який стане основою для успішних реформ у сфері оборони. Про це йдеться в заяві представника Пентагона Д. Уайт за підсумками зустрічі міністрів оборони України і США. «Він похвалив міністра Полторака за постійну хоробрість його країни перед обличчям російської агресії і знову підтвердив підтримку США цілей української військової реформи», – ідеться в повідомленні (URL: https://www.pravda.com.ua/news/2018/02/3/7170440/. 2018. 3.02).

Разом з тим Д. Меттіс підтвердив  підтримку українського народу в боротьбі за незалежність і територіальну цілісність. «США стоять з вами пліч-о-пліч і будуть продовжувати чинити тиск на РФ, щоб вони відвели сили і озброєння. США і надалі будуть віддано працювати над розвитком боєздатності Збройних Сил України та досягнення ними сумісності з НАТО», – зазначив Д. Меттіс.

У свою чергу С. Полторак заявив, що Україна буде послідовно дотримуватися намічених планів реформування української армії, що дасть можливість посилити безпеку країні. Він також подякував за підтримку з боку США, зокрема і за рішення поставок летальної зброї до України. За його словами, рішення про передачу протитанкових систем Javelin буде прийнято «дуже своєчасно», а часові рамки не мають значення. «Це дуже серйозний, потужний сигнал Україні про те, що вона залишилась не сам на сам з Росією і це сигнал самій Росії, що нас підтримує весь світ. Крім того це потужний сигнал і іншим колегам, з якими ми працюємо, що треба більш активніше працювати з Україною», – наголосив  міністр оборони України (URL: https://24tv.ua/poltorak_v_ssha_rozpoviv_pro_termini_peredachi_
ukrayini_dzheveliniv_n921912. 2018. 3.02).

Отже, відчувається серйозна підтримка України з боку США і є надія, що вона буде посилюватись і допоможе нашій країні відновити суверенітет і забезпечити мир і процвітання на всій території. Важливо розуміти, що відносини України і Сполучених Штатів не будуються тільки на зустрічах П. Порошенка з Д. Трампом. Адже це цілий комплекс дій, зустрічей, спілкувань, а також спільних конференцій і розмов. Це відбувається не лише на рівні керівників країн, а й на рівні парламенту, кабміну, бізнесу.

 

Потіха А. Відносини України та США на сучасному етапі в оцінках політиків і експертів [Електронний ресурс] /  А. Потіха // Україна: події, факти, коментарі. – 2018. – № 3. – С. 27–33. – Режим доступу: http://nbuviap.gov.ua/images/ukraine/2018/ukr3.pdf. – Назва з екрану.