І. Рудь, мол. наук. співроб. ФПУ НБУВ

Візит в Україну глави ОБСЄ ААльфано: результати та перспективи співробітництва

 

30–31 січня 2018 р. в Україні з робочим візитом перебував міністр закордонних справ та міжнародного співробітництва Італії, діючий голова ОБСЄ А. Альфано.

Як відомо, Італія головує в ОБСЄ з 1 січня 2018 р. (до цього цю посаду обіймав австрійський представник С. Курц).

Нині в складі місії працюють близько 700 неозброєних спостерігачів. За дорученням 57 країн-членів ОБСЄ експерти організації проводять моніторинг ситуації на Донбасі. Крім того, ОБСЄ прагне налагодити діалог між сторонами конфлікту.

Рішення про відправлення спостерігачів було прийнято в березні 2014 р.

Постійна рада Організації з безпеки і співробітництва у Європі (ОБСЄ) щороку продовжує  мандат Спеціальної моніторингової місії в Україні,– нинішній діє до 31 березня 2018 р. Бюджет місії на рік становить 105,5 млн євро.

Отже, візит нового глави ОБСЄ А. Альфано був пов’язаний з необхідністю оцінки сучасної ситуації на Донбасі та продовження мандату моніторингової місії (URL: http://www.dw.com/uk/a-37968996. 2017. 17.03)

Крім того, програмою візиту було передбачено переговори  міністрів закордонних справ України та Італії  П. Клімкіна та А. Альфано, а також  участь двох міністрів у спільному українсько-італійському бізнес-форумі.

Однак під час візиту відбулися певні корективи, і А. Альфано  зустрівся також і з Президентом України П. Порошенком.

На особистій зустрічі Президент України П. Порошенко і голова ОБСЄ глава міністерства закордонних справ та міжнародного співробітництва Італії А. Альфано обговорили пріоритетні питання двосторонньої взаємодії.

Глава зовнішньополітичного відомства Італії привітав активізацію італійського бізнесу в Україні в результаті поліпшення інвестиційного клімату шляхом проведення успішних реформ».

Крім того, П. Порошенко привітав А. Альфано з початком головування в ОБСЄ та подякував за включення питання врегулювання ситуації в Донбасі з пріоритетами їх роботи. Також окремо було звернуто увагу на подальше погіршення ситуації з правами людини на території окупованого Криму.

Президент України поінформував італійського співрозмовника про ситуацію в Донбасі і привітав рішення А. Альфано відвідати цей регіон, який потерпає від російської агресії, 31 січня 2018 р.

Глава Української держави подякував представнику Італії за підтримку суверенітету і територіальної цілісності України, зокрема співавторство відповідних резолюцій Генеральної Асамблеї ООН, а також з питань європейської та євроатлантичної інтеграції (URL: https://zik.ua/news/2018/01/30/prezydent_ukrainy_proviv_zustrich_
z_glavoyu_obsye_andzhelino_alfano_1255321).-2018.-30.01
)

31 січня новий глава ОБСЄ А. Альфано відвідав Маріуполь разом із главою українського МЗС П. Клімкіним. Під час цього візиту у прифронтофе місто глава ОБСЄ заявив, що для досягнення мирного врегулювання ситуації на Сході України всі сторони повинні виконувати свої зобов’язання, про це повідомляється на офіційному сайті міськради м. Маріуполь.  «Для мене неприпустимо, щоб в Україні, в серці Європи, відбувалися речі, які ми зараз спостерігаємо на Донбасі. Я вважаю, що кожен повинен виконувати свої зобов'язання для досягнення мирного врегулювання ситуації. Саме в цьому контексті і з цими переконаннями я розпочинаю свою діяльність як чинний голова ОБСЄ», – підкреслиив А.Альфано.

У свою чергу міністр закордонних справ П. Клімкін подякував
А. Альфано за те, що він почав роботу на посаді голови ОБСЄ з відвідування України й особисто побачив, як живе країна в умовах конфлікту (URL: https://ua.korrespondent.net/ukraine/3935501-hlava-obsie-rozpoviv-scho-potribno-dlia-myru-na-donbasi. 2018. 31.01)

Крім того А. Альфано провів зустріч із головою Донецької військово-цивільної адміністрації П. Жебрівським. Про це чиновник повідомив у своєму Facebook акаунті.

Коментуючи подробиці візиту А. Альфано, П. Жебрівський написав: «На власні очі побачити, скільки горя приніс в Україні так званий “русский мир”, зміг міністр закордонних справ і міжнародного співробітництва Італійської Республіки, чинний голова ОБСЄ Анджеліно Альфано. Разом із міністром закордонних справ України Павлом Клімкіним він відвідав Маріуполь, побував у маріупольському офісі ОБСЄ, проїхав маршрутом патрулювання наглядової місії в КПВВ “Гнутове”. Важливі меседжі від пана Альфано – щодо безумовної підтримки територіальної цілісності України та якнайшвидшого відновлення миру. Підтримка міжнародної спільноти вкрай важлива для України. Лише спільними зусиллями можна примусити Росію до миру» (URL: https://www.slovoidilo.ua/2018/01/31/novyna/bezpeka/zhebrivskyj-rozpoviv-pro-vizyt-holovy-obsye-donbas. 2018. 31.01)

Паралельно з візитом глави ОБСЄ А. Альфано в Україну відбувалася зустріч Тристоронньої контактної групи (ТКГ) з врегулювання конфлікту на Сході України в Мінську

За підсумками спецпредставник ОБСЄ в Тристоронній контактній групі (ТКГ) М. Зайдік (M. Sajdik) заявив журналістам  31 січня, що кількість порушень режиму тиші на Донбасі порівняно з часом до нині діючого перемир’я знизилася. Тим часом українська сторона назвала тривожним той факт, що всі обстріли з боку бойовиків – прицільні.

Про зменшення порушень режиму припинення вогню порівняно з часом до перемир’я заявив журналістам в Мінську і представник Росії в ТКГ Б. Гризлов.

Прес-секретар екс-президента України Л. Кучми Д. Оліфер у повідомленні про зустріч у мережі Facebook зазначила, що «хоча загалом кількість обстрілів з боку РФ/ОРДЛО стала меншою, є вкрай тривожним те, що усі обстріли – прицільні, а кожен другий обстріл відбувається з використанням заборонених Мінськими домовленостями озброєнь».

Як зазначив М. Зайдік, у підгрупі з безпеки сторони підтвердили відданість режиму припинення вогню, а також заявили про необхідність видати відповідні накази щодо дисциплінарних заходів за порушення режиму.

Крім того, нагадаємо, що нещодавно офіційний Київ і невизнана влада в Донецьку з Луганськом обмінялися списками полонених

Звільнення заручників є основним напрямом роботи гуманітарної підгрупи ТКГ, повідомила прес-секретар Л. Кучми Д. Оліфер Нагадаємо, за офіційною інформацією, заручниками в Донбасі залишаються 108 осіб – СБУ.

За словами М. Зайдіка, підгрупа з безпеки також обговорювала необхідність ремонту ключових об’єктів цивільної інфраструктури та очищення підходів до пунктів пропуску від мін та рослинності. «Одним з основних питань економічної підгрупи було відновлення роботи оператора Vodafone на території Окремих районів Донецької та Луганської областей. Сторони погодилися, що це життєво важливо для цивільного населення по обидва боки від контактної лінії», – сказав М.Зайдік.

Водночас, за словами Д. Оліфер, в ОРДЛО продовжують блокувати проведення аварійно-відновлювальних робіт для забезпечення мобільним зв’язком. Як зазначила Д. Оліфер, в економічній підгрупі систематично порушуються також питання повернення української державної та приватної власності, яку було захоплено в ОРДЛО. «Зокрема, досі представники ОРДЛО не повернули “Укрзалізниці” майно у кількості 30 000 одиниць рухомого складу», – написала Д. Оліфер у мережі Facebook.

І. Геращенко повідомила, що пріоритетною темою для гуманітарної групи залишається звільнення заручників, які й досі утримуються на окупованих територіях. «Відстоюємо позицію, що після звільнення минулого тижня Савкова, робота має активно продовжуватися. Маємо конкретні пропозиції, які зараз дискутуються», – написала І. Геращенко у Facebook. Наступне засідання ТКГ пройде в Мінську 14 лютого (URL: http://www.dw.com/uk/a-42392742. 2018. 31.01)

Для розуміння ролі ОБСЄ у врегулюванні конфлікту на Сході України слід оприлюднити такі дані.

Так, у 2017 р. спеціальна моніторингова місія ОБСЄ в Україні в Донбасі зафіксувала понад 400 тис. випадків порушення «тиші», 478 жертв серед цивільного населення, у тому числі 40 дітей.

Ці дані були оприлюднені на брифінгу в Краматорську першим заступником глави СММ ОБСЄ в Україні А. Хугом.

«Факти говорять достатньо чітко про те, чому продовжується насилля. Факти, які місія наводила впродовж минулого року, і в 336 звітах, що були опубліковані на нашому сайті на трьох мовах. У цих звітах ми зафіксували більше 400 тисяч випадків порушення режиму припинення вогню... Ця ситуація має дуже серйозні наслідки для цивільного населення, що живе поблизу, або на самій лінії зіткнення», – наголосив А. Хуг.

Він додав, що місія також зафіксувала більше 4 тис. випадків, коли важке озброєння танків, мінометів, артилерійських систем, реактивних систем залпового вогню «знаходились там, де їх не має бути». «Спеціальна моніторінгова місія також зафіксувала будівництво нових окопів по обидві сторони лінії зіткнення. Ми бачили переміщення військової техніки по обидві сторони лінії зіткнення. Також була задокументована активність сторін з навчання. Усі ці факти викладені в наших звітах», – сказав Хуг.

Перший заступник глави СММ ОБСЄ в Україні підкреслив, що ці факти сторони конфлікту «мають сприйняти серйозно», тому що «у протилежному випадку ми впевнені, що нестабільність та непередбачуваність ситуації біля лінії зіткнення продовжиться».

А. Хуг констатував, що від насильства продовжують страждати цивільні і в 2018 р. «Минулої неділі і в наступні дні ми дізналися про декілька випадків жертв серед цивільного населення. Ці випадки також були задокументовані у щоденних звітах СММ ОБСЄ», – додав перший заступник голови СММ ОБСЄ в Україні

(URL: https://www.ukrinform.ua/rubric-ato/2389593-obse-na-donbasi-za-minulij-rik-zaginuli-478-civilnih-sered-nih-40-ditej.html. 2018. 25.01)

Отже, візит нового глави ОБСЄ А. Альфано, що відбувся 30–31 січня поточного року, був пов’язаний з необхідністю оцінки сучасної ситуації конфлікту в Донбасі та продовження мандату моніторингової місії.

Зустріч А. Альфано з українським керівництвом дала вагомі підстави для підтримку дій України з боку ОБСЄ та стала аргументом для продовження дії місії ОБСЄ після березня 2018 р.

У той самий час різна оцінки гостроти самого конфлікту в Донбасі між Україною та представниками ОБСЄ викликає занепокоєння і створює умови для «замороження» конфлікту без фактичного розведення збройних формувань по лінії розмежування.

 

Рудь І. Візит в Україну глави ОБСЄ А. Альфано: результати та перспективи співробітництва [Електронний ресурс] / І. Рудь // Україна: події, факти, коментарі. – 2018. – № 3. – С. 23–27. – Режим доступу: http://nbuviap.gov.ua/images/ukraine/2018/ukr3.pdf. – Назва з екрану.