М. Дем’яненко, наук. співроб. СІАЗ НБУВ

Провадження реформ: оцінка Президента України П. Порошенка й коментарі експертів

(Тези щорічного виступу Президента України у Верховній Раді)

 

7 вересня в українському парламенті відбулося традиційне Щорічне послання Президента України до Верховної Ради України «Про внутрішнє та зовнішнє становище України в 2017 році». Серед інших, украй важливих для нашої країни тем говорив П. Порошенко й про реформи.

Зауважимо, що питання реформ не розглядалося окремим блоком, а підіймалося в контексті інших проблем, майже під час усього виступу Президента. Оскільки надзвичайних досягнень у процесі реалізації реформ за останні роки в Україні не спостерігалося, П. Порошенко наголошував на певних позитивних моментах, а також основних проблемах цього процесу.

Передусім, ще на початку свого виступу, гарант акцентував увагу на головному досягненні спільної трирічної реформаторської роботи всіх гілок влади й суспільства – запровадження безвізових поїздок до ЄС. І дійсно, у контексті певних позитивних змін і їх підтримки з боку зарубіжних партнерів України безвіз залишається одним з найбільш помітних результатів провадження реформ.

П. Порошенко також наголосив, що потрібно прибрати щонайменше підґрунтя для розмов про нібито відкочування реформ і нібито наступ контрреволюції.«В історії бували випадки, коли відсутність чи повільність реформ просто консервувала відсталість країн, залишала їх на узбіччі світового прогресу. Є ще гірша перспектива: без завершення реформ ми маємо ризик втратити державність і нас просто не стане. Але це песимістичний сценарій, і я не вірю в нього і не допущу», – сказав Президент.

Разом з тим він зауважив, що у зв’язку з наближенням виборів у 2019 р. (навесні – президентських, а восени – парламентських) залишився лише рік для того, щоб активно попрацювати над реформами. Ще однією перепоною на шляху реформ П. Порошенко назвав «спротив з боку різних груп впливу – ресурсно забезпеченої меншості у вигляді корумпованої бюрократії… І послабленої, але все ще доволі сильної олігархії – з дуже великою кількістю залежних від цієї системи людей. Дедалі частіше з’являються реваншистські ініціативи. Під гаслом “воно не спрацювало” пропонується скасувати реформи і нововведення або стриножити чи взяти під контроль новостворені інституції».На його думку, у кожній системі – правоохоронній, освітній, медичній тощо – зверху й донизу є великі та впливові групи, яких влаштовує статус-кво.

Серед позитивних зрушень в освітній і медичній реформах гарант відзначив рішення Кабінету Міністрів України щодо підняття зарплат учителям та лікарям.Згадав глава держави і про один з головних елементів медичної реформи – розвиток сільської медицини. За його словами, уже в бюджеті цього року передбачено 4 млрд грн на реанімацію системи охорони здоров’я на селі (URL: http://www.ukrinform.ua/rubric-polytics/2299177-vii-sesia-startuvala-budzetnij-odag-ta-epohalni-idei.html).

Також він висловив сподівання, що парламент підтримає спільний проект пенсійної реформи, який був затверджений урядом, затверджений і доопрацьований Національною радою реформ при Президентові України. «Я дуже сподіваюся, що це дасть можливість восени для значної частини пенсіонерів збільшити пенсії. Це, як я вже неодноразово казав, головна і принципова позиція, яка дасть можливість і оздоровити ситуацію з виплатами пенсій, і підтримати підвищення пенсій... Ці підвищення не такі великі. Але я хочу наголосити, що в даному випадку йдеться не про кількісні показники, а про якісну зміну тенденції. Ми не просто за рахунок коштів Державного бюджету виплачуємо перед виборами додаткові декілька гривень, а ми кардинально змінюємо ситуацію в Пенсійному фонді, збільшуємо надходження і робимо ці тенденції сталими», – наголосив П. Порошенко.

Окремо Президент подякував народним обранцям за «потужну» підтримку освітньої реформи, яка допоможе перетворити інноваційний потенціал країни на переваги держави в конкурентній боротьбі на світовому ринку. «У цьому контексті особливо важливою є, ще раз наголошую, освітня реформа. Я не просто вітаю, не просто дякую за голосування, яке відбулося 5 вересня. Це крок до нової української школи, яка і є передумовою нашого інноваційного розвитку, системної підготовки українців до успіху у конкурентному світі... Це величезний крок, який є інвестицією України в майбутнє. Велике вам спасибі за це. Я впевнений, що і медична, і освітня, і пенсійна реформи будуть сприяти залученню інвестицій та економічному зростанню темпами, які дадуть змогу нам скорочувати відставання від більш розвинутих країн», – підсумував він.

Висловив П. Порошенко також сподівання щодо підтримки в парламенті судової реформи, яка, на його думку, зможе продемонструвати дуже якісну зміну ситуації з реформами в Україні, якісну зміну інвестиційного клімату.

Але, на жаль, окремі позитивні тенденції та очікування не приносять значних успіхів у процесі реалізації реформ. Така ситуація спостерігається, зокрема, і через їх відсутність протягом усіх років незалежності. Так, за словами П. Порошенка, «не так давно Європейський банк реконструкції та розвитку уклав рейтинг успішності реформ у країнах Центральної Європи та Азії. На жаль, радіти нема чому: із 30 країн, які досліджувалися, ми посіли 20 місце, поруч із Грузією та Боснією. Результат, очевидно, виглядав би кращим, якби більша частина того, що ми зробили за останні три роки, була реалізована в попередні 23».

Проте П. Порошенко переконаний у правильності взятого курсу і впевнений в успішному проведенні реформ, не в останню чергу й завдяки досвіду «справжніх реформаторів» з Європи Л. Бальцеровича та І. Міклоша.

Торкнувся у своєму виступі Президент і досить гострого питання –земельної реформи. У контексті цього питання він категорично висловився, що не має намірів «витискувати» з Верховної Ради земельну реформу. Хоча й зауважив, що в Україні мільйони людей формально володіють землею, але за них вирішили, що вони не здатні нею розпоряджатися й запровадили абсолютно неконституційний мораторій.

Однією з найуспішніших і найпоказовіших реформ, не лише на думку Президента, а й більшості фахівців та експертів, є реформа децентралізації. «Зміни на місцях навряд чи стали би можливими без однієї з ключових наших реформ, важливою частиною моєї ще передвиборної кампанії – децентралізації. Місцеві бюджети зростають у 2,5 раза: з 69 млрд грн у
2014 р. до 170 млрд, запланованих на поточний рік, які вже перевиконуються. Друзі мої, я хотів би привернути вашу увагу до однієї дуже важливої цифри: частка місцевих бюджетів у зведеному бюджеті країни стрімко наближається до 50 % і, швидше за все, подолає цей рубіж. Реформа дала нові можливості для розвитку міст та сіл. Отже, децентралізація працює, і вона є дієвим щепленням від федералізації, міцною запорукою унітарності нашої соборної України», – наголосив П. Порошенко.

У своєму виступі гарант також зазначив ще один важливий позитивний момент у питанні провадження реформ: в українському парламенті є реформаторська більшість, а характерною особливістю української політичної системи, яка вигідно відрізняє нашу державу від сусідів по пострадянському простору, є наявність сильного громадянського суспільства, яке є активним та ініціативним союзником влади в проведенні реформ (URL: http://www.president.gov.ua/news/poslannya-prezidenta-ukrayini-do-verhovnoyi-radi-ukrayini-pr-43086).

Але, незважаючи на в цілому досить переконливий виступ Президента, у тому числі і в питанні проведення реформ, він піддався досить жорсткій критиці як з боку окремих політиків, так і суспільства. Так, народні депутати по-різному відгукуються про звернення П. Порошенка до Верховної Ради. Одні категорично негативно оцінили його виступ, в інших виступ викликав позитивні емоції, дехто взагалі вважає, що Послання Президента – це неформальний старт його передвиборної кампанії.

І хоча, переважна більшість критиків не акцентувала уваги на конкретних прорахунках чи недоліках у провадженні реформ, усе ж вони ставлять під сумнів успіх їх подальшої реалізації.

Народний депутат В. Балога, коментуючи Послання П. Порошенка, зауважив, що останній увійде в історію України якщо не як державник, то як великий актор. «Його сьогоднішнє Послання – це рецепт поглиблення кризи, закручування гайок, навішування ярликів з метою кінцевої скупки держави... Влада – це єдине, що його насправді турбує. Це означає, що реформи закінчилися, не починаючись. І всі наступні рішення він прийматиме заради однієї мети – зберегти при владі себе і своє оточення», – написав В. Балога.

За словами Ю. Тимошенко, у Щорічному посланні Президента України, яке він виголосив у Верховній Раді, не прозвучала стратегія розвитку держави. Вона заявила, що глава держави в парламенті сказав знакові речі: недовіра людей до державних інституцій переростає в глибинну апатію і агресію. «Головне, що результат цих 144 реформ, які проводить влада, і є зневіра, апатія і агресія. Це і є оцінка нинішніх реформ», – вважає політик (URL: http://www.rbc.ua/ukr/news/timoshenko-raskritikovala-poslanie-prezidenta-1504811589.html).

Розкритикував виступ Президента в контексті провадження реформ і один з найближчих соратників Ю. Тимошенко С. Власенко. «Робить спробу розказати нам, що ми живемо в стані реформ, що в Україні все добре, що 144 реформи здійснилися і т. д. Жодних реальних перспектив, програм, стратегій, жодного бачення розвитку держави немає», – заявив нардеп від «Батьківщини» (URL: http://www.5.ua/polityka/vystup-petra-poroshenka-u-verkhovnii-radi-korotko-pro-holovne-ta-reaktsiia-nardepiv-154509.html).

Парламентар також зазначив, що П. Порошенко привласнив собі всі досягнення в країні, не маючи на це жодних підстав. Крім того, зауважив С. Власенко, прозвучала велика кількість маніпуляцій, зокрема Президент заявив, що є прихильником продажу сільськогосподарської землі, але на цьому не наполягатиме. «Це чистої води фарисейство! Якщо ти прихильник цього, то добивайся. Скажи чесно: я хочу вкрасти, забрати всю українську сільськогосподарську землю. Замість цього він сказав, що є прихильником, але не добиватиметься», – обурився С. Власенко (URL: http://ba.org.ua/sergij-vlasenko-shhorichne-poslannya-poroshenka-cinichne-j-ne-mistit-planiv-shhodo-rozvitku-kra%D1%97ni).

Заява глави держави про ринок землі викликала шквал критики і в представників Радикальної партії. «Сюрреалізм. Президент Порошенко звертається до народних депутатів із закликом, що якщо немає політичної волі ухвалити закон про ринок землі в парламенті, то хоча б у серці почати баригувати українською землею», – прокоментував слова Президента І. Мосійчук, депутат від Радикальної партії (URL: http://informator.news/rezydenta-spijmaly-na-brehni-pid-chas-vystupu-v-radi).

Таким чином, констатуємо, що Щорічне послання Президента України до Верховної Ради України в частині проведення реформ навряд чи можна назвати сильною стороною виступу, так як, незважаючи на окремі успіхи, на яких наголошував глава держави, у цілому цей процес ще не можна назвати задовільним. Серед причин і згадані П. Порошенком бездіяльність протягом усіх років незалежності, а також супротив з боку окремих політичних та олігархічних сил тощо. Однак можна зробити висновок, що в короткостроковій перспективі чітко окреслені щонайменше три основні напрями: мають бути ухвалені освітня, медична та пенсійна реформи. При цьому не можна не погодитися з тезою, озвученою Президентом, про те, що без завершення реформ чи зупинки їх реалізації існують певні ризики для нашої держави. Тому висновок очевидний: владі, незважаючи на всі перешкоди, потрібно продовжувати рухатися заданим курсом реформ, оскільки цього вимагає в першу чергу українське суспільство, а також наші західні партнери.

 

Демяненко М. Провадження реформ: оцінка Президента України П. Порошенка й коментарі експертів (Тези щорічного виступу Президента України у Верховній Раді) [Електронний ресурс] / М. Демяяненко // Україна: події, факти, коментарі. – 2017. – № 18. – С. 22–26. – Режим доступу: http://nbuviap.gov.ua/images/ukraine/2017/ukr18.pdf. – Назва з екрану.