День захисника Вітчизни: свято, яке об’єднуєС. Горова

с.н.с. ФПУ,

канд. наук із соц. комунікацій

День захисника Вітчизни: свято, яке об’єднує

 

Президент України Петро Порошенко запропонував відзначати свято Дня захисника України під гаслом «Сила нескорених». Як повідомляє прес-служба Глави держави, під час виступу на Всеукраїнському форумі учасників антитерористичної операції П. Порошенко зазначив, що саме силу нескорених продемонстрували українські воїни, які відстоюють незалежність і суверенітет України у війні з російським агресором.

Президент підкреслив, що захист Батьківщини став справою всіх українців, тому День захисника України, який визначений вихідним днем, повинен стати всенародним святом, таким же значущим як Різдво, Великдень або День незалежності. «14 жовтня, Покрова Пресвятої Богородиці, ще з козацьких часів була святковим днем захисників Батьківщини. Тому, торік, свідомо викреслюючи з українського календаря чуже, штучно до нас привнесене свято російської армії-окупанта, я природно зупинив свій вибір на 14 жовтня», – зазначив П. Порошенко (http://thekievtimes.ua/society/4517

70-segodnya-vsya-ukraina-prazdnuet-den-zashhitnika-otechestva.html. – 2015. – 14.10).

Президент України на своїй сторінці в Facebook (https://www.facebook.com/petroporoshenko) також привітав українців і оприлюднив відеоролик про Збройні сили України. «14 жовтня – свято всіх, хто любить Україну. Свято тих, хто тілом, серцем і душею відчув свою відповідальність і причетність до оборони України. З нами Господь і правда. Слава Україні!» – йдеться в повідомленні Президента на Facebook.

При цьому, П. Порошенко, вітаючи командирів військових частин середньої військової ланки управління з Днем захисника України, на зустрічі, яка відбулася в Національному університеті оборони України імені Івана Черняховського, підкреслив, що найбільшою мірою це свято буде асоціюватися зі справжніми героями України, учасниками антитерористичної операції та бойових дій, учасниками війни за нашу Незалежність, з нинішніми Збройними Силами, Національною гвардією, волонтерами, працівниками оборонних підприємств (http://politolog.net/ukrnews-php/14-oktyabrya-obedinyaet-nashi-xristianskie-tradicii-doblesti-slavy-poroshenko-o-novom-oficialnom-prazdnike/. – 2015. – 12.10).

Слід підкреслити і особливу патріотичну значимість того, що до Дня захисників України понад 2 тис. військових отримали нагороди. Як повідомляють ЗМІ, нагородами Президента України, Міністра оборони України та начальника Генерального штабу ЗСУ відзначені бійці, які захищали і продовжують берегти спокій країни на передовій. Наказом міністра оборони України відзнаками Міністерства оборони, подяками Міністра оборони та грошовими преміями нагороджені 445 військовослужбовців Збройних сил. Всього за проявлені мужність і героїзм з початку 2015 року 5871 захисник України отримав державні нагороди. Майже 3,5 тис. – були відзначені нагородами Міністерства оборони, близько 100 військовослужбовцям Міністр оборони України вручив грошові премії (http://ura-inform.com/ru/society/2015/10/13/bolee-2-tys-voennykh-poluchili-nagrady-ko-dnju-zaschitnika-ukrainy. – 2015. – 13.10).

Слід також зазначити, що святкові концерти, виставки, фестивалі, присвячені Дню захисника Вітчизни, пройшли по всій країні.

При цьому, дуже важливим з позиції об’єднання суспільства, його консолідації є й те, що, як повідомляють експерти і соціологи, українці підтримали святкування Дня захисника України призначене на дату 14 жовтня (http://www.unn.com.ua/ru/news/1509740-u-den-zakhisnika-ukrayini-lyudi-vvazhayut-obovyazkom-dopomogti-viyskovim-opituvannya. – 2015. – 14.10).

Про досить широку підтримку свята громадянами нашої країни активно говорили і в експертних колах. У даному випадку показовим є коментар експерта та керівника соціологічної групи «Рейтинг» Олексія Антиповича, який зазначив: «Десять років тому українці більше довіряли церкві й армії. Армія була єдиним інститутом держави, до якої українці мали високий рівень довіри. Радянське минуле відходить, і українська держава, український патріотизм на цьому тлі в суспільних настроях ростуть, тому свято Дня захисника України ... підтримане громадянами».

Крім того, український експерт заявив, що український народ на сьогоднішній день перестав вірити «спотвореній історії», що раніше викладалася в школах України. «Радянські міфи потихеньку руйнуються ... Тому тут, скоріше, мова йде не про різних захисників Вітчизни, а про різне трактування історичних подій, ностальгія по Радянському Союзу знижується, ставлення до Росії вирівнюється», – заявив О. Антипович (http://kievsmi.net/novosti/proishestvia/63828-ekspert-ne-stoit-putat-zashhitnikov

-ukrainy-s-zashhitnikami-otechestva.html. – 2015. – 14.10).

Як інформують ЗМІ, коментуючи встановлення свята Дня захисника Вітчизни на 14 жовтня, засновник волонтерського руху Армія SOS Юрій Касьянов також підкреслив, що «ми не повинні були з першого дня незалежності святкувати день захисника Вітчизни і день збройних сил по тій же календарній сітці, по якій святкує Росія і святкував раніше Радянський Союз. Тим більше, ми знаємо, що конкретно до нашої історії цей день – 23 лютого – ніяк прив’язаний не був. Його треба було давно замінити ... ».

Голова Харківської облдержадміністрації Ігор Райнін, говорячи про День захисника Вітчизни також підкреслив: «Це велике свято і дуже своєчасне. Воно об’єднує всю Україну. У цей день ми згадуємо про тих людей, які в різний час на різних фронтах захищали незалежність України. День захисника України заснований Президентом Петром Порошенком, сьогодні цей день має державний статус і, напевно, це найважливіше свято в історії України в нинішній час».

В інтернет-виданні «Міський дозор» також висловлюється підтримка Свята 14 жовтня: «... в умовах тих випробувань, які випали на долю України у 2014–2015 роках рішення Президента України щодо нової дати святкування Дня захисника України виглядає логічним і єдино вірним». На думку автора матеріалу, саме відзначення свята Захисника Вітчизни, яке йде корінням в глибину століть (а перша згадка про українське козацтво датується 1492 роком) стало реальною національною необхідністю в умовах становлення української самобутності та культури, реального відновлення мощі і потенціалу Збройних сил молодої держави (http://dozor.kharkov.ua/news/

social/1167178.html. – 2015. – 14.10).

При цьому, хоча більшість експертів активно і вкрай позитивно коментують святкування Дня захисника Вітчизни 14 жовтня, вказуючи на його дієвість з позиції підняття та підтримки патріотичного духу наших громадян, деякі експерти все ж звертали увагу на «деяку несвоєчасність». Так, Ю. Касьянов вказав на те, що: «ми не програли цю війну тільки тому, що наші солдати і офіцери демонстрували і демонструють безприкладні подвиги і мужність. Те ж саме демонстрували волонтери та всі, хто допомагав фронту – це все не дозволило програти. Але в той же час ми пережили багато важких поразок, і з датою свята Дня захисника України можна було б почекати».

Волонтер і громадський активіст Олексій Мочанов також звернув увагу на те, що: «коли в Україні свято – День захисника вітчизни, справжні захисники не можуть розслабитися і відпочивати, оскільки занадто висока ймовірність провокацій з боку супротивника ... Виходить, що ті, хто нас реально захищають, не мають жодного вихідного, там обстріли і загиблі» (http://gordonua.com/news/society/Mochanov-102094.html. – 2015. – 14.10).

Деякі ЗМІ також інформували: військові в зоні АТО кажуть, що їм поки не до свята – ще нічого відзначати. «Не це нам зараз потрібно, а мир, будинок і нормальне життя. … » (http://vesti-ukr.com/strana/118837-stalo-izvestno-gde-opasno-provodit-den-zawitnika-ukrainy. – 2015. – 14.10).

Ще одну критичну й неаргументовану позицію щодо Свята 14 жовтня висловив в ЗМІ історик і політичний експерт Віктор Пироженко. За його словами, можна сперечатися щодо доцільності збереження свята 23 лютого, але вже точно абсолютно неприйнятно призначати на 14 жовтня новий День захисника Вітчизни. «Адже прекрасно ми всі розуміємо, що влада обрала цю дату не тому, що це день козацтва або релігійне свято, а тому що це день заснування УПА (http://newsradio.com.ua/rus/2015_10_14/JEkspert-prazdnik-zashhitnika-Ukraini-v-den-sozdanija-UPA-koshhunstvo-7971/. – 2015. – 14.10).

В цілому ж, свято, що відбулося в усіх регіонах України, свідчить про схвалення суспільством ініціативи Президента. У нинішній, досить складний час: вшанування мужності й героїзму захисників незалежності, суверенітету і територіальної цілісності України є потужною об’єднуючою складовою підтримки і наростання патріотичних настроїв громадян нашої держави.