• ДО РІЧНИЦІ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
  • Бібліотека в інформаційному суспільстві
  • Фінансування НАН України у 2018 р.
  • До 100-річчя Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського

Який фінансовий омбудсмен потрібен Україні: європейський досвід

22 лютого 2018 р. у ВР був зареєстрований законопроект  «Про установу фінансового омбудсмена», підготовлений з метою впровадження механізму альтернативного (позасудового) вирішення спорів між споживачами і надавачами фінпослуг. Хоча саму цю ідею фахівці сприйняли досить позитивно, втім сам законопроект експертне середовище зустріло досить критично. Отже, зважаючи на сутність інституту фінансового омбудсмена та ті завдання, які виконує структура у різних країнах світу, дана ініціатива є досить своєчасною. Його впровадження  як елементу системи захисту прав людини є необхідним і важливим кроком на шляху до євростандартів роботи фінустанов і цивілізованого фінансового ринку в Україні. Правові засади створення та організації діяльності установи фінансового омбудсмена, думки експертів; міжнародний досвід тощо у матеріалі І. Беззуб «Громадська думка про правотворення», 2018, №8(152).

Дипломатична служба в Україні та за кордоном

5 квітня 2018 року ВР прийняла Закон «Про дипломатичну службу», який викликав неоднозначну реакцію. Він дає можливість комплексно реформувати дипломатичну службу та забезпечити єдність підходів у правовому регулюванні особливостей дипломатичної служби як складової частини держслужби. Отже, прийняття багатьох законів в Україні супроводжується розлогими дискусіями. Ще однією особливістю є те, що депутати не враховують думку експертів приймаючи ту чи іншу законодавчу новелу, не став винятком і цей закон, бо парламентарі не взяли до уваги позицію ГНЕУ Апарату ВР. Зарубіжний досвід доводить, що загальноприйняті міжнародні норми імплементовані у національне законодавство без спроби «видумати велосипед» підтверджують свою ефективність. Докладніше про правові засади та порядок організації дипломатичної служби; порядок її проходження та припинення; правовий статус тощо у статті Т. Полтавець «Громадська думка», 2018, №8(152).

Система виконання судових рішень: змістовні перетворення чи косметичні зміни

26 березня 2018 р. у ВРУ зареєстровано проект Закону  «Про внесення змін до деяких законів України щодо примусового виконання судових рішень і рішень інших органів»,  який був сприйнятий суспільством неоднозначно. Фахівці поділяють загальну думку про важливість і позитивний характер більшості запропонованих новацій, однак їх явно недостатньо для того, аби остаточно виправити ситуацію і зробити процес виконання рішень суспільно-орієнтованим і невідворотним. Тож процес реформування системи судочинства в Україні має обов'язково тривати, оскільки через невиконання навіть найкращих рішень служителів Феміди забезпечення права українців на справедливий суд стає нездійсненним. Розлогіше про новації, позитив і негатив законопроекту;організаційні та процедурні законодавчі зміни;зміни в процедурі виконання судових рішень; пропозиції експертів та ін. у матеріалі С. Закірової «Громадська думка про правотворення», 2018, №8(152).

Facebook викрили у наданні даних користувачів виробникам смартфонів

Facebook викрили у наданні даних користувачів виробникам смартфонів

За даними видання The New York Times, соцмережа Facebook протягом останніх десяти років уклала безліч угод з найбільшими виробниками смартфонів та електронних пристроїв. Це дає можливість компаніям отримати доступ до даних користувачів Facebook. 

Детальніше читайте у випуску «Соціальні мережі як чинник інформаційної безпеки» № 11 (С. 29).

Підлітки назвали свої улюблені соцмережі

Підлітки назвали свої улюблені соцмережі

YouTube, Instagram та Snapchat – найпопулярніші онлайн-платформи серед підлітків. 95 % з них мають доступ до смарфонів та 45 % – майже постійно онлайн. Згідно з даними, отриманими під час опитування, чіткого консенсусу серед підлітків щодо впливу соцмереж на життя немає. Детальніше читайте у випуску «Соціальні мережі як чинник інформаційної безпеки» № 11 (С. 15).