• ДО РІЧНИЦІ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
  • Бібліотека в інформаційному суспільстві
  • Фінансування НАН України у 2018 р.
  • До 100-річчя Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського

Засідання Ради президентів академій наук України

Незабаром виходить черговий випуск інформаційно-аналітичного бюлетеня «Шляхи розвитку української науки», з якого ви дізнаєтеся про: спільний конкурс Національної академії наук України та Угорської академії наук; започаткування в НАН України нової форми підтримки талановитої наукової молоді; відбір на другий цикл передплати за кошти держбюджету до міжнародних наукових баз даних Scopus та Web of Science; засідання Ради президентів академій наук України;  новий академічний рейтинг закладів вищої освіти «Топ-200 Україна 2018» та багато іншого.

Правда і міфи про нові правила вступу до першого классу української школи

Українська школа вже кілька років поспіль впевнено крокує шляхом реформування. І цього року чергові нововведення стосуватимуться порядку зарахування до 1-го класу першокласників. Громадськість неоднозначно зустріла запропоновані новації, і ще до їх затвердження і вступу в дію навколо них розпочалися бурхливі дискусії та обговорення. Їх розробники намагалися створити умови, за яких абсолютно всі діти повинні мати рівний доступ до нової української школи. В усіх перших класах країни цього року буде запроваджено новий стандарт початкової освіти, який мав би зняти питання про те, що комусь за місцем реєстрації дісталася «не така» школа. Значна частина батьків також підтримують освітні новації міністерства. Однак вони висвітили низку старих проблем у соціальному розвитку українського суспільства і спричинив появу деяких нових. Утім вирішувати їх має усе наше суспільство разом. Докладніше про нові правила вступу до першого классу; європейську практику у статті С.Закірової «Громадська думка про правотворення», 2018, № 9 (153).

Реформа системи трансплантології в Україні

З метою розвитку системи трансплантології в Україні та виведення її на світовий рівень нардепи розробили законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо охорони здоров’я та трансплантації органів та інших анатомічних матеріалів людини». Оскільки у суспільній думці це питання  займає неоднозначне місце, документ викликав бурхливі обговорення. Саме тому вищезгаданий закон, з одного боку, безперечно, має неабияку цінність в частині регулювання процедури трансплантації та державного контролю, а з іншого – містить певні недоліки та суперечності. Хоча, новий законопроект – це революційна новація в законодавстві. Для налагодження й успішного розвитку трансплантації органів в Україні необхідно вивчати досвід організації та фінансування відповідних служб прогресивних країн та застосувати його в умовах України; розробити організаційну структуру національної служби трансплантації органів і тканин; внести зміни до законодавства та ін. Докладніше про те, що слід для цього зробити депутатам у публікації І. Беззуб «Громадська думка про правотворення», 2018, №9(153).  

Спрощення процедури доступу до наркотичних речовин

Міністерство охорони здоров'я розробляє зміни до законодавства України щодо спрощення процедури доступу до наркотичних речовин.

На сьогодні розміри дозволеної кількості наркотичних засобів занижено у порівнянні з наведеними МККН ООН розмірами, визначеними іншими країнами, що сприяло притягненню до кримінальної відповідальності не стільки дилерів і організаторів наркобізнесу, скільки наркоспоживачів. Проте,  ці зміни не знайшли одноголосної підтримки у депутатів ВР.

В той же час відкритим залишається питання щодо визначення необхідної кількості наявних наркотичних речовин у людини, аби вона могла лікуватися, а не відбувати покарання. Крім того, висловлюються ініціативи щодо пошуку напрямів легалізації та вивчення перспектив медичного застосування наркотичних речовин як анальгетиків та лікарських препаратів. Детальніше про це та думки і пропозиції експертів у матеріалі О. Кривецького «Громадська думка про правотворення», 2018, №9 (153).

Аграрний фонд: ліквідувати не можна залишити

Проблема неефективності державних компаній та доцільності їх подальшого функціонування стала однією з постійних та дискутованих тем переговорів КМ України з міжнародними фінансовими донорами та кредиторами. В цьому контексті питання реформування Аграрного фонду періодично актуалізується, проте й нині воно залишається невирішеним. Тому ВРУ розглянула законопроект «Про внесення змін до Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України»» головною метою якого є заміна Аграрного фонду «державним інтервенційним агентом». Як виявилось, ставлення до даного документу неоднозначне. Зокрема, у ГНЕУ вважають, що законопроект доцільно відхилити. Втім, Комітет з питань аграрної політики і земельних стосунків вирішив рекомендувати ВРУ даний законопроект прийняти за основу та в цілому як Закон. Яким буде рішення парламенту досі невідомо, проте є серйозні сумніви, що зауваження експертів та висновки Комітету з питань запобігання і протидії корупції будуть почуті. Розлогіше у статті С. Полтавця «Громадська думка про правотворення», 2018, №9 (153).